[Wyniki ankiety] SMSy dla Was schodzą na dalszy plan, ale na pewno nie umierają!

mm Łukasz Pająk Newsy 2016-11-12

sms

Ponad tydzień temu naraziłem się stwierdzeniem, że SMSy umierają. Oczywiście słusznie, gdyż tego typu wiadomości wciąż są wysyłane, aczkolwiek z roku na rok ich spadek jest zauważalny – w drobnym stopniu, ale jednak. Mimo wszystko to były dane Orange, a jak prezentuje się sytuacja wśród Czytelników Android.com.pl?

Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, równo tydzień temu zaproponowałem Wam udział w ankiecie. Około 500 osób odpowiedziało na dwa zagadnienia:

 • Ile tygodniowo wysyłasz SMSów/MMSów?
 • Częściej korzystasz z komunikatora internetowego czy SMSów?

Patrząc na same komentarze pod tym artykułem można odnieść wrażenie, że SMSy nie mają sobie równych. Zgadzam się z tym. To jeden standard, nie wymaga dostępu do Internetu, a dodatkowo prostota sprawia, że każdy może z tego typu wiadomości korzystać. Teraz zwróćmy uwagę na wyniki ankiety:

ankieta-wyniki-sms

Czy te wykresy mówią coś ciekawego? Oczywiście. Wciąż bardzo dużo osób wysyła sporo SMSów, ale to komunikatory internetowe są popularniejsze.

Cały temat związany z tego typu wiadomościami tekstowymi rozpoczął się od propozycji Google, na którą przystają kolejni operatorzy. Amerykanie wprowadzili nowy system SMSów pozwalający na konwersacje grupowe czy też wysyłanie wiadomości multimedialnych w zdecydowanie wyższej jakości. Wydaje mi się, że jeśli tylko ta usługa pojawi się w Polsce to SMSy mogą stać się jeszcze bardziej popularne. • stark2991

  500 osób to bardzo mała grupa badawcza i wyniki w dużej, wielopłaszczyznowej skali mogą się zacznie różnić, ale również nie muszą

  • Łukasz Pająk

   Z pewnością. Mimo wszystko ten trend wydaje się mieć odwzorowanie w rzeczywistości.

  • wombat

   Największą różnice robi specyficzną grupa badawcza, w tym wypadku osoby najbardziej obeznane z technologią, szary użytkownik rzadko wchodzi na takie portale.