optic-amoled-super

 

Coraz większą popularność zdobywają wyświetlacze AMOLED. Od niedawna są tańsze niż ekrany LCD, a dodatkowo ich czerń jest bezkonkurencyjna. Co do reszty kolorów to można mieć swoje zdanie, aczkolwiek możliwości ich dostosowywania sprawiają, że nawet najbardziej wybredni powinni znaleźć swój złoty środek.

 

Niektórzy zapewne doskonale zdają sobie sprawę z tego, że AMOLED ma głęboką czerń ze względu na niepodświetlane piksele. To z kolei prowadzi do oszczędności energii. Portal Phone Arena postanowił sprawdzić ile dokładnie więcej zużywa się prądu na wyświetlanie białych tapet. Na warsztat wzięto Huawei Nexusa 6P, Samsunga Galaxy S7 Edge oraz OnePlus 3. Wyświetlano na nich 50 przeróżnych tapet podzielonych na te skierowane na biel, czerń lub pośrednie. Zmierzono pobór prądu i wszystko przedstawiono z uśrednionymi wynikami:

 

oneplus-3-huawaei-nexus-6p-samsung-galaxy-s7-edge-amoled-energia

 

Ogólnie oszczędności sprowadzają się do następujących wyników:

  • Samsung oszczędził 1,2% energii na godzinę – maksymalnie 3,2% (czarna tapeta w stosunku do białej)
  • OnePlus 3: 0,6%, maksymalnie 4,5%
  • Nexus 6P: 1,4%, maksymalnie 4,6%.

 

Czy są to warte uwagi oszczędności? Oceńcie sami. Ja jako użytkownik OnePlus 3 mimo wszystko korzystam z ciemnych tapet, ale nie ze względu na akumulator, a po prostu zdecydowanie lepszy odbiór podyktowany czernią paneli AMOLED.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.