ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
utrata gwarancji

Google/HTC Pixel i Pixel XL smartfonami wodoszczelnymi? Pojawiły się nowe informacje

Autor: Eliasz Szykowny Kategoria: Newsy
smart-phone-water-damage

Już wcześniej pojawiały się pewne plotki, jakoby najnowsze urządzenia z serii Nexu… znaczy Pixel miałyby być wodoszczelne w takim czy innym stopniu. Cecha jak najbardziej interesująca i godna uwagi podczas ewentualnego przyszłego zakupu, prawda? Okazuje się jednak, że nie będzie zbyt idealnie.

Jak informuje portal Android Police, Google/HTC Pixel i Pixel XL mają rzekomo dostać jedynie certyfikat IP53, więc nie ma się za bardzo z czego cieszyć. Szczerze liczyłem na coś więcej. Pierwsza cyfra odnosi się do odporności na kurz (ją na razie pomińmy), natomiast druga dotyczy wodoszczelności. IPX3 dotyczy, jak podaje Wikipedia, „ochrony przed natryskiwaniem wodą pod dowolnym kątem do 60° od pionu z każdej strony”. Więc urządzenia z taką normą raczej nie warto zanurzać w wodzie, nawet na chwilę. Ba, lepiej nie przekręcać go w trakcie deszczu o więcej niż 60 stopni od pionu (patrz wyżej). Szkoda, że smartfony, które mają być przykładem i odniesieniem dla innych producentów nie dostaną choćby certyfikatu IPX7. Tym bardziej że Pixele na pewno nie będą najtańsze w swojej klasie, a w mojej opinii obecnie takiej normy wodoszczelność powinna być standardem w każdym dostępnym flagowcu. Niestety, nadal wielu producentów nie przykłada do tego wagi – zwłaszcza producent telefonów referencyjnych z systemem Android. Tu trzeba pochwalić m.in. Samsunga czy Apple za najnowsze produkty. Lubię „czystego” Androida, żałuję, że nadchodzące urządzenia go zawierające nie będą troszkę bliższe ideału.

Zobacz też: [Zdjęcia] Google reklamuje swoje nadchodzące smartfony w Nowym Jorku

IP5X oznacza natomiast po prostu „ochronę przed pyłem”, co oznacza, że nawet jeśli drobinki pyłu dostaną się ewentualnie w jakiś sposób do urządzenia, to na pewno nie zakłócą jego pracy. Dobre i tyle.

Źródło: Android Police

Sprawdź najnowsze wpisy