80% urządzeń z Androidem jest podatnych na ataki przez pewną lukę

Newsy

Android-pirate

 

Nie przegap
Co oznacza dla programisty brak usług Google?
jedna aplikacja gms hms jak to zrobic programowanie
Na pewno wielu z Was zwróciła dziś uwagę na premierę smartfonów Huawei z serii P40. Właśnie ruszyła ich przedsprzedaż, a to oznacza, że już niedługo do pierwszych użytkowników trafią flagowe smartfony inne niż te, do których się przyzwyczailiśmy. Największa różnica polega na tym, że brak w nich usług Google. Zamiast w Google Mobile Services (GMS) będą wyposażone […]

Luka, która po raz pierwszy została znaleziona w wersji 3.6 jądra Linux, (wydanego w 2012 roku) umożliwia napastnikowi m.in. zakończenie połączenia serwerów i aplikacji ofiary. Może być ona również wykorzystywana w celu szpiegowania niezaszyfrowanego ruchu sieciowego czy „wstrzyknięcia” złośliwego oprogramowania w strumieniu danych użytkownika. Usterka ta, która została odnotowana przez firmę zajmującą się bezpieczeństwem o nazwie Lookout na ich blogu, jest bardzo niepokojąca, gdyż obecna jest w systemach Android 4.4 KitKat i nowszych. Oznacza to, że 80 procent urządzeń z systemem z zielonym „robocikiem” w logo (czyli około 1,4 miliarda ludzi) jest podatnych na ataki.

 

Mamy dobre i złe wieści. Złą wiadomością jest to, że ten błąd umożliwia hakerowi podsłuchiwanie naszej komunikacji bez konieczności przeprowadzania ataku typu man-in-the-middle.

 

Dobra wiadomość jest taka, że luka nie jest łatwa do wykorzystania. Potrzeba prawie minuty do zaatakowania jednego użytkownika, więc niepraktyczne byłoby wykorzystanie tej wady w stosunku do dużej liczby osób korzystających z internetu.

 

Dodatkowo, Google deklaruje, że inżynierowie firmy są świadomi, że ten błąd istnieje i mają zamiar podjąć odpowiednie działania. Luka oznaczona jako CVE-2016-5696 została już załatana w jądrze Linuksa i jest wielce prawdopodobne, że pojawi się niedługo poprawka dla Androida. Oby jak najszybciej. Tymczasem korzystajmy z naszych urządzeń bezpiecznie i z rozwagą, gdyż mniejsze czy większe zagrożenia czyhają zawsze.

 

źródło: Ars Technica


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x