mediatek logo helio x30 p10

Qualcomm, MediaTek oraz Samsung. Tak naprawdę tylko te trzy firmy są dzisiaj obecne na mobilnym rynku. Siłą rzeczy pomijam takie wynalazki jak chociażby Speadtrum. Mimo wszystko skupmy się na tajwańskich propozycjach, gdyż właśnie MediaTek ujawnił szczegóły dotyczące Helio X30.

Najważniejszą cechą tego układu będzie zastosowany proces technologiczny. Obecnie Helio X20/X25 „mierzy” 20 nm, a więc pod tym względem jest w tyle w stosunku do czołowych propozycji od Qualcomma i Samsunga. Jednak MediaTek teraz wybiega przed szereg i jako pierwszy ogłasza, że Helio X30 będzie wykonane w 10 nm procesie technologicznym. Jednak to nie jedyny, ujawniony szczegół przez Tajwańczyków. Przede wszystkim będzie to 10-rdzeniowy układ, czyli „3-biegowy” składający się z następujących zestawów:

  • 2x Cortex-A73 (2,8 GHz);
  • 4x Cortex-A53 (2,2 GHz);
  • 4x Cortex-A35 (2 GHz).

Do tego dodajmy wsparcie dla aparatów z matrycami do 40 MPx. Maksymalnie Helio X30 będzie można zestawić z 8 GB RAM (LPDDR4 1600 MHz). Co ciekawe, MediaTek może zrezygnować z układów graficznych Mali na rzecz PowerVR 7XT. Może mieć to związek z wyśrubowanymi wymaganiami platformami Daydream.

Oczywiście nie liczcie, że za miesiąc ujrzymy pierwsze smartfony z tym układem. MediaTek przewiduje, że pierwsze modele z Helio X30 pojawią się na początku przyszłego roku, a więc razem z nową generacją Snapdragonów i Exynosów.

źródło: Androidauthority