Który system operacyjny jest najpopularniejszy wśród uczestników Światowych Dni Młodzieży? Znamy trochę ciekawych danych

Bartosz Dul Artykuły 2016-07-30

śdm

Orange jest Partnerem Technologicznym Światowych Dni Młodzieży, które odbywają się obecnie w Krakowie. Rzecznik prasowy operatora Orange udostępnił kilka ciekawych danych związanych ze smartfonami, z których korzysta się podczas tego wydarzenia.

7d6e82e516ca86ea940c76661922012e96f

Operator zadbał o zaplecze technologiczne i utworzył m.in. 6 stref Orange z darmowym WiFi. To bardzo istotne dla pielgrzymów przybywających do Krakowa z całego świata, którzy chcą dzielić się swoimi wrażeniami za pomocą internetu. Poza tym każdy kto choć raz był w nowym mieście za granicą wie, jak przydatne są dziś smartfony w tym, żeby coś odnaleźć, zamówić czy zarezerwować.

W strefach można ponadto zarejestrować karty prepaid, kupić powerbanki i etui czy naładować telefon. Wracając jednak do telefonów (i nie tylko), to oprócz tego wiemy mniej więcej z jakich systemów operacyjnych korzystają pielgrzymi i gdzie wysyłali swoje dane.

Coiz00sUIAEbzkn

Dla niektórych może to być zaskoczeniem, ale większość osób podpiętych do darmowego WiFi w wyznaczonych 6 strefach korzystała z systemu iOS. Tuż za nim plasował się Android i dopiero kilkadziesiąt punktów procentowych dalej na diagramie pojawiają się Windowsy, Linuxy czy Blackberry i Chrome OS.

Mój znajomy na podstawie tego wykresu jednoznacznie stwierdził, że to zwycięstwo iPhone’a na Androidem w tym wydarzeniu. Moim zdaniem to wnioski wyciągnięte na wyrost. Nie wiemy bowiem czy wszyscy uczestnicy ŚDM korzystają z darmowego WiFi, ale można założyć, że nie.  Mowa więc o grupie reprezentatywnej, ale też nie wiadomo jakiej. Co więcej – z wykresu wynika jasno, że dotyczy on nie tylko mobilnych systemów operacyjnych, ale też laptopów czy być może nawet hybryd. W kategorii iOS niewątpliwie znajdowały się też tablety, a to automatycznie obniża ilość iPhone’ów objętych tymi danymi statystycznymi. Oczywiście można stworzyć podobne założenie z Androidem, ale jak wszyscy wiemy popularność tabletów z Androidem jest sporo niższa niż iPadów, które z kolei nierzadko zastępują ludziom laptopy.

CohtDcdUEAEXjPa

Wykres ten nie wskazuje jednoznacznie na to, że właścicieli iPhone’ów na ŚDM jest więcej niż smartfonów z Androidem ale właścicieli urządzeń z iOS w ogóle jest tam prawdopodobnie najwięcej. Nie zapominajmy jednak też o tych, którzy w ogóle się z siecią nie łączą a mimo to mają smartfona. Myślicie, że oni mają iPhone’y? Nie sądzę.

CohW9lbUAAMg0kw

Z powyższego wykresu wynika z kolei, że najwięcej danych wysyłają Włosi, Brytyjczycy i Francuzi. Przez pierwsze trzy dni pielgrzymi wykonali 7 milionów połączeń i przetransferowali 7,65 TB (!) danych.

A gdzie najczęściej wysyłają dane uczestnicy podpięci do darmowego WiFi? Jak pisze Wojtek Jabczyński na swoim Twitterze – na Facebooka, Snapchata, Instagram, WhatsApp oraz do chmury Google. Kolejność najprawdopodobniej nie jest przypadkowa.

Polska przed Światowymi Dniami Młodzieży zmieniła przepisy antyterrorystyczne i żeby kupić kartę prepaid trzeba najpierw przekazać operatorowi swoje dane osobowe, cudzoziemcy spoza UE muszą przekazać numer paszportu lub karty pobytu. Według Gazety Krakowskiej kilka dni temu najbardziej oblężony punkt w Galerii Krakowskiej należał do sieci Orange. Pozostali operatorzy nieco „odstawali”.

To, co w salonach sieci komórkowych działo się wczoraj w Galerii Krakowskiej, ale także w całym Śródmieściu – gdzie obecnie przemieszcza się najwięcej uczestników ŚDM, wiernie oddaje podział światowego rynku pomiędzy operatorów sieci komórkowych. Należąca do France Telecom marka Orange jest na świecie mocniejsza niż T-Mobile, będący marką Grupy Deutsche Telekom. Wczoraj w południe w kolejce do punktu T-Mobile stało ok. 30 osób, do punktu sieci Play – kilkanaścioro Ghanijczyków, natomiast punkt Plusa… świecił pustkami.

Nie ukrywam, że nie dziwi mnie, że niektórzy operatorzy nie przygotowali się zbyt dobrze na nadchodzącą okazję. Wygląda jednak na to, że organizacyjnie i od strony technologicznej wydarzenie ŚDM w Polsce pokazuje, że nie jest u nas tak źle. Zresztą każdy kto choć trochę podróżował po Europie wie, jak dobrze jest u nas pod względem dostępności internetu, jego ceny i  stosunku ceny do otrzymywanego transferu. Z prędkością też jest naprawdę nieźle – ponoć na niezwykle zatłoczonym rynku głównym w Krakowie prędkość łącza u partnerującego operatora wykazywała w 4G ponad 10 Mb/s. My to potrafimy ugościć przyjezdnych!

Źródła: Rzecznik Orange na Twitterze, gazetakrakowska.pl • Tomasz Pawłowski

  Kogoś to dziwi że bogate dzieciaki z AjSrajfonami maja kase żeby przyjechać do Polski. Za darmo nikt ich tu nie przywiózł.

 • a99xx

  Znow reklama orange

  • Żenujące. Każdy wpis o XYZ będziecie traktować jako reklamę XYZ?

 • Tom K

  „Z powyższego wykresu wynika z kolei, że najwięcej danych wysyłają Włosi, Brytyjczycy i Francuzi.”
  skoro najwięcej z tych państw to już jasne, w tych krajach wśród ludzi najwięcej jest iOS,

 • Jumperone

  Zaczyna mnie przerażać to jak wiele są w stanie o nas wiedzieć bez żadnego problemu..

  • Marek

   Wiele? No tak, z tak poważnymi danymi są w stanie wyprodukować bombę wodorową.

 • Sebosz

  Nie rozumiem po co to usilne próbowanie przekręcania faktów. Statystycznie więcej było urządzeń z iOS. Koniec kropka.

  • maxprzemo

   W sieci Orange. I w ich punktach wi-fi.
   Nie zapominaj na czyje zlecenie jest ten promujący jedną sieć artykuł.

   • Sebosz

    Szczerze mówiąc zwisa i powiewa mi reklama Orange, bo wiem jak kijową mają obsługę klienta. Musieliby mi dopłacać żebym się tam przeniósł 🙂

   • Nauczcie się w końcu rozróżniać zwykle wpisy id sponsorowanych 🙂

  • I tak też napisałem, czytanie ze zrozumieniem się kłania.

 • Michał

  prędkość łącza u partnerującego operatora wykazywała w 4G wykazywała ponad 10 Mb/s. My to potrafimy ugościć przyjezdnych!

  Zdania po polsku tak bardzo

 • Michaelxdd

  „W kategorii iOS niewątpliwie znajdowały się też tablety, a to automatycznie obniża ilość iPhone’ów objętych tymi danymi statystycznymi. Oczywiście można stworzyć podobne założenie z Androidem, ale jak wszyscy wiemy popularność tabletów z Androidem jest sporo niższa niż iPadów, które z kolei nierzadko zastępują ludziom laptopy.”

  Bartku szanuję Cię, jednakże proszę Cię bez ukrytego hejtu. Po prostu więcej urządzeń z systemem iOS korzystało z Hotspotów i już. Nie ma czego więcej się doszukiwać. Nie wiem jaki jest sens manifestowanie, że iOS wygrał jakichś pojedynek. Żadnego pojedynku nie było i nie ma, a tylko hejterzy wymyślają takie slogany, żeby się dowartościować, że mają lepszy system. Co do iPada na własnej skórze doświadczyłem, że jest lepszym urządzeniem, którym można zastąpić komputer, ponieważ sam długo korzystałem z tabletów z Androidem, aż miarka się przebrała i kupiłem iPada. I każdy świadomy użytkownik może potwierdzić moje słowa, że o ile rynek telefonów z Androidem cały czas prężnie się rozwija i powstają coraz lepsze produkty, o tyle rynek tabletów z Andkiem leży i używany iPad lepiej działa niż nowy tablet np. od Samsunga. A co roku wychodzą nowe iPady, które są jeszcze mocniejsze, a starsze wersje odpowiednio tanieją. Także w ten sposób wygląda sytuacja. Nie ma co być zaślepionym użytkownikiem, tylko chłodnym okiem porównać, przetestować i wybrać produkt który nam będzie najbardziej pasował.

  • Nie ma w tym ukrytego hejtu. Przeczytaj tekst jeszcze raz, wyraźnie napisałem, że „właścicieli urządzeń z iOS w ogóle jest tam prawdopodobnie najwięcej.”

   Jeżeli jednak połowa z „iOS” to były iPady, a w „Android” mało kto miał tablet, to sytuacja inaczej wygląda. Prawda jest taka, że te dane nic nie mówią konkretnego prócz tego, że użytkowników iOS było więcej. Tyle.

   „Co do iPada na własnej skórze doświadczyłem, że jest lepszym urządzeniem, którym można zastąpić komputer, ponieważ sam długo korzystałem z tabletów z Androidem, aż miarka się przebrała i kupiłem iPada.”

   Też to napisałem.

   „I każdy świadomy użytkownik może potwierdzić moje słowa, że o ile rynek telefonów z Androidem cały czas prężnie się rozwija i powstają coraz lepsze produkty, o tyle rynek tabletów z Andkiem leży i używany iPad lepiej działa niż nowy tablet np. od Samsunga.”

   No patrz, i znowu się zgadzamy, więc po co te przytyki o byciu zaślepionym użytkownikiem?

   Sam w domu korzystam z PC – Windows, laptop – MacBook, tel. Android. Nie, naprawdę nie jestem hejterem Apple ani Microsoftu.

   • sejfit

    Naprawdę próbujesz polemizować z nimi w komentarzach? Powodzenia 😀

    • Może to bezcelowe, ale przynajmniej inni przeczytają że reaguję, może zrozumieją sens i nie będą ślepo przytakiwać każdemu kto bezsensownie coś krytykuje 🙂

 • Zielony

  „WhatsUp”?

 • Daniel

  Też chciałbym mieć tyle miejsc z HotSpot co oni. A zazwyczaj latasz jak głupi z swoim WiFi albo z LTE po mieście bo takich punktów jest tak mało, że szybciej znajdziesz je w galerii niż w mieście.

 • Patryk

  Statystyki o niczym nie mówią. Wifi zabiera mniej energii więc użytkownicy iOS korzystali ile mogli :).
  Używali WhatsUp?

 • Zibski

  Większość zmanipulowanych i ograniczonych klientów na ŚDM… Tego się można było spodziewać.

  • Michaelxdd

   Aha, bo każdy klient musi być idiotą, a nie świadomie wybrać telefon bądź tablet z iOS’em. Powodzenia z takim nastawieniem.

  • Michaelxdd

   Aha, bo każdy klient musi być idiotą, a nie świadomie wybrać telefon bądź tablet z iOS’em. Powodzenia z takim nastawieniem.

   • marcus1212

    No tak, przecież niektórzy świadomie kupują Lagunę mimo, że zwana jest „królową lawet”, nawet przez mechaników 😉

    • Michaelxdd

     Na lawecie równie dobrze może być Alfa Romeo bądź Passat z 1.4TSI i 2.0 TDi, ale tak już się nie powie, bo przez myślenie stereotypowe Renault i Alfa są tymi gorszymi samochodami. Od siebie dodam, że wolę Lagunę 2 w benzynie, która jak wiadomo, ma problem z elektroniką, ale w naprawie i tak wychodzi taniej niż wydać 7x droższy Passat z awaryjnym silnikiem 1.4 i czekać aż pęknie łańcuch i silnik na złom.

     • Leszek Jurczak

      Z tymi Renault to chyba jakiś stereotyp. Co prawda z Laguną akurat styczności nie mailem, ale miałem Clio II z całkiem dynamicznym silniczkiem 1.6 i autko było praktycznie bezawaryjne. Teraz od kilku lat jeżdżę Megane II i też jakoś specjalnie nie narzekam. Jasne, od czasu do czasu coś trzeba zrobić a serwis dość drogi (wersja RS 225 KM) ale nigdy nie miałem tak żeby się gdzieś rozkraczyć na amen. Jak już coś leci to raczej typowo eksploatacyjne elementy i popierdółki w elektryce jak włączniki podgrzewania siedzeń czy czujniki zbliżeniowe w klamkach. O Alfie się nie wypowiem bo miałem tylko styczność z MiTo a to akurat wg obiegowej opinii najbardziej udany i najmniej awaryjny model włoskiego producenta. Pewnie dlatego że w dużej mierze bazuje na Grande Punto ale czy to akurat takie ważne?

     • Michaelxdd

      Niestety, ale stereotyp, który powielają handlarze, dla których nie liczy się uczciwość, a jak największy zarobek na jak największym złomie i pewna część społeczeństwa wierzy w te bzdury i wolą właśnie kupić Passata z silnikiem 1.9TDi który jest idiotoodporny porównując do jakiegoś innego diesla, o którego trzeba bardziej dbać. Akurat kolega miał Megane II tylko, że z silnikiem 1.5 DCi i właśnie ten silnik jest odradzany z tego względu, że ma problem z wtryskiwaczami. I musiał już raz robić ich remont, co do samochodu to nie miał z nim żadnych innych problemów, tylko właśnie ten silnik.

    • Patryk

     Tato posiada lagune II z silnikiem 1.9 cdi i sobie chwali, żadnych problemów :). Po prostu nie kupił po okazyjnej cenie i o niego dba

    • stark2991

     A widzisz, bo jedyną wadą tej Laguny jest elektryka. Problemy, które przyczyniły się do nazwania jej królowa lawet dotyczą tylko jednego silnika diesla, który po lifcie został „wyleczony” z problemu. Elektryka chyba też. Więc Laguna po lifcie to całkiem spoko auto a można ją kupić bardzo tanio przez ten stereotyp. Jak ktoś ogarnia temat to tylko korzyść dla niego 😉

     • Michaelxdd

      Ależ oczywiście, że tak. Zresztą który samochód w dzisiejszych czasach nie ma elektryki, mają tylko coraz więcej. Ma to oczywiście swoje plusy i minusy, bo można nawet samemu, przez OBD II sprawdzić swój samochód. Co do Laguny tyle się mówi, ale w podobnych pieniądzach jest jej nowsza generacja, która jest bardziej luksusowa i wolałbym ją wybrać nawet jeżeli czasem trzeba by było podjechać do serwisu, ale komfort podróżowania takim autem jest wyższy niż starym Passatem w wersji ABC (Absolutnie brak czegokolwiek). 😉

   • Patryk

    Moim zdaniem każdy sobie wybiera co mu się bardziej podoba. Widzę jak chodzi iPhone, jest na prawdę dobrze, jednak mi się ten system wgl nie podoba i nie mógłbym go mieć. Dlatego kupuje androidy. A właśnie takie głupie gadanie, że idiota kupuje iOS’a, a biedny androida pokazuje tylko poziom inteligencji niektórych ludzi 😉

  • zalgowski

   Popatrz, a ja wybrałem iOS świadomie.

   • Michaelxdd

    Ja tak samo, ale to hejterów nie interesuje, bo ich racja jest ważniejsza niż twoja racja i oni nigdy się nie mylą…

   • Zibski

    Napisałem większość a nie wszyscy. Czytaj ze zrozumieniem.