android auto nowe marki

 

Na oficjalnej stronie Android Auto pojawili się trzej nowi producenci samochodów – Lada, Koenigsegg i Borgward. Jeśli nie słyszałeś zbyt dużo o tych markach to nic dziwnego. Jest bardzo mało prawdopodobne, że zobaczysz pojazd sygnowany którąkolwiek z tych nazw na ulicach. No, chyba że mieszkasz w Rosji, Beverly Hills, albo przeniosłeś się w czasie do 1955 roku.

 

4007_lada_vesta_start_img3

LADA (ros. Лада) jest największym producentem z trzech wymienionych. Rosyjski koncern należy do AvtoVAZ (АвтоВАЗ), która zaczęła produkcję samochodów w czasach ZSRR i nadal specjalizuje się w tanich pojazdach przeznaczonych głównie na rosyjski oraz wschodnioeuropejski rynek. Oryginalny, tradycyjny model Lady był szeroko eksportowany w dawnych czasach, ale teraz kompletnie nie ma żadnej informacji, jakie obecnie dostępne samochody tej firmy miałyby być wspierane przez Android Auto.

 

2015_koenigsegg_agera_hh-HD

Koenigsegg jest kojarzony z supersamochodami. Miłe dla oka projekty szwedzkiego producenta samochodów zaczynają się cenowo od około miliona dolarów i idą w górę. Zazwyczaj istnieje tylko kilka aut każdego modelu – firma zdaje się naśladować Ferrari czy Lamborghini. Według Wikipedii, przedsiębiorstwo zamierzało stworzyć około 200 samochodów, w tym różne indywidualne koncepcje. A jeśli chodzi o Android Auto, to czemu takie drogie samochody miałyby nie mieć tego, co mają auta bardziej przystępne dla zwykłego Kowalskiego?

 

borgward-bx7-19-1

Borgward to… również dosyć nietypowa firma pojawiająca się na liście. Początkowo (w 1929 roku) ta niemiecka firma sprzedawała samochody osobowe i ciężarowe. Potem (w 1961 roku) zbankrutowała, a marka została szybko zapomniana, podczas gdy właściciel przedsiębiorstwa zmarł wkrótce potem. Dzisiejsze Borgward rozpoczęło działalność po staraniach wnuka twórcy marki i inwestorów. Firma pokazała koncepcyjny samochód hybrydowy o nazwie BX7 na International Motor Show w ubiegłym roku i od tego czasu ogłoszono dwa kolejne modele hybrydowe, ale żaden z nich nie wszedł do produkcji (i wygląda na to, że nigdy nie wejdzie).

 

Jak widać, Google jak na razie po prostu powiększa swoją listę marek, które będą w bliżej nieokreślonej przyszłości wdrażały Android Auto w swoich samochodach. Nie wiemy niestety (przynajmniej na razie) w jakich konkretnie modelach i w jakich terminach pojawi się w nich platforma od Google’a.

 

źródło: Android Auto/Android Police

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Eliasz Szykowny

W Android.com.pl od 2016 roku. Lubię i korzystam na co dzień z „czystego” Androida, ale też z równym zainteresowaniem patrzę na inne nakładki i konkurencyjne platformy. Interesuję się wszystkim, co związane z najnowszymi technologiami oraz wirtualnym światem. Mój blog: https://eliasztech.pl