Aplikacje z Windows na Androida

 

Chromebooki zaczynały jako laptopy do obsługi wyłącznie aplikacji internetowych. Potem pojawiły się różne rozszerzenia, które zwiększały funkcjonalność Chrome OS. Teraz w notebookach od Google powoli pojawia się Sklep Play, co oznacza mnóstwo nowych możliwości. Pójdźmy o krok dalej – aplikacje i gry z Windows na Chromebooku i Androidzie. Brzmi ciekawie?

 

Zespół o nazwie CodeWeavers pokazuje, że takie zestawienie jest możliwe w praktyce. Jak widać na poniższym filmiku, firma jest bardzo podekscytowana perspektywą działających na Chromebooku aplikacji i gier przeznaczonych na „okienka”.

 

 

CodeWeavers pracuje nad projektem o nazwie CrossOver, który opiera się na opensource’owym Wine. Technologia dostępna jest jako licencjonowany produkt dla użytkowników systemów Mac i Linux. Pozwala ona na uruchamianie aplikacji z Windows bez konieczności używania maszyn wirtualnych czy podwójnego rozruchu. Istnieje również wersja na Androida, która znajduje się w fazie testów. W momencie dodania przez Google’a wsparcia dla aplikacji z systemu z zielonym robotem w logo do Chromebooków, ludziom z CodeWeavers udało się uruchomić aplikację z systemu Windows.

 

Na pewno przed programistami jeszcze długa droga, żeby móc bardziej swobodnie uruchamiać „okienkowe” aplikacje na Chrome OS czy Androidzie. Obecnie jest to jedynie mała ciekawostka. Na filmiku widzimy grę Limbo. Została ona uruchomiona z platformy Steam i jak widać działa. CrossOver ma pełne wsparcie dla DirectX 9, myszy, klawiatur i dźwięków. Jeśli jesteś zainteresowany przetestowaniem CrossOver dla Androida, możesz skontaktować się z twórcami. Ale jak na razie i tak działa to tylko na procesorach Intela.

 

źródło: CodeWeavers

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Eliasz Szykowny

W Android.com.pl od 2016 roku. Lubię i korzystam na co dzień z „czystego” Androida, ale też z równym zainteresowaniem patrzę na inne nakładki i konkurencyjne platformy. Interesuję się wszystkim, co związane z najnowszymi technologiami oraz wirtualnym światem. Mój blog: https://eliasztech.pl