multitasking wielozadoniowosc grafika

 

Patrząc na niektóre komentarze można stwierdzić, że uważacie nas jako portal, ale także i niektórych naszych Czytelników, składający się przede wszystkim z „fanboyów” ślepo zapatrzonych w Androida. Jednak doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że „Robocik” nie jest systemem idealnym i udało mi się znaleźć idealny przykład.

 

Wielozadaniowość coraz częściej staje się wyznacznikiem flagowych smartfonów. Tym samym jeśli dany model nie był w stanie obsłużyć wielu aplikacji na raz nie zamykając ich w tle to źle znaczyło. Dlatego też oberwało się Samsungowi Galaxy S6 (Edge) za czasów Androida Lollipop, a całkiem niedawno także OnePlus 3 miał z tym problem, pomimo że na pokładzie ma aż 6 GB pamięci operacyjnej. Tym samym cofnijmy się w czasie do 2009 roku. Wtedy jeszcze istniała Nokia jako producent urządzeń mobilnych i starała się zaistnieć na rynku smartfonów razem z systemem Maemo 5 oraz modelem N900. Zobaczcie, co to urządzenie potrafi robić z aplikacjami w tle:

 

 

Drobne zwolnienia czy też samo toporne działanie bez animacji to kwestia marnych podzespołów (256 MB fizycznej pamięci operacyjnej, procesor TI OMAP 3430), które oczywiście 7 lat temu należały do górnej półki. Jednak sama optymalizacja oprogramowania i zarządzanie procesami jest godne podziwu.

 

Być może dzisiejsze flagowe modele są w stanie podobne działać z wieloma aplikacjami, ale wyobraźmy sobie, co by było jakby tylko Nokia kontynuowała rozwój Maemo… Jednak to tylko nic nieznaczące gdybanie, ale Android mógłby mieć jeszcze jednego, prawdziwego konkurenta.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.