ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Moorestown już wkrótce wytyczy nowe standardy

Autor: Karol Berger Kategoria: Newsy
Intel_Atom_logo

Intel, największy koncern produkujący procesory nie tylko dla komputerów, postanowił zakasać rękawy i przelać większą część swej uwagi na smartphon’y. Oczywiście, możecie powiedzieć, że już i tak wystarczająco przyczynia się do produkcji coraz to szybszych i niezawodniejszych telefonów, jednak jak sam twierdzi nie daje z siebie wszystkiego, na co go stać.

moorestown

Przenieśmy się do roku 2005, kiedy to Intel sprawił, że w naszych smartphon’ach nie pojawiła się architektura Intel x86, lecz ARM. Nagle okazało się, że telefony wcale nie muszą być wolne i niewydajne graficznie. Wręcz przeciwnie, mogą pełnić jeszcze lepiej swą rolę a przy okazji zachwycić efektywnością grafiki. W dzisiejszych czasach 16 mln. kolorów na wyświetlaczu i procesor o taktowaniu 1 GHz w komórce to nic dziwnego, na dzień dzisiejszy można powiedzieć że to już standard. Jednak Intel nie zamierza spocząć na laurach wręcz przeciwnie zamierza jeszcze bardziej pójść do przodu.

moorestownperformance

Kilka dni temu dowiedzieliśmy się o jego nowym dziecku, procesorze Atom Z600 czyli Moorestown. Będzie to najszybszy (komórkowy) procesor na świecie, pod warunkiem że zostanie użyty w smartphon’ie jeszcze w tym roku. Z600 sprawi, że taktowanie procesora wzrośnie do 1.5 GHz, ,,przestarzały” GMA 600 zostanie zastąpiony GPU o taktowaniu 400 MHz (chodzi tutaj o koprocesor graficzny, czyli nic innego jak jednostkę odpowiadającą za grafikę), a bateria… no właśnie, myślicie pewnie że wszystkie te udogodnienia będą związane z większym poborem mocy? Nic bardziej błędnego! Moorestown ma oszczędzić życie baterii w większym stopniu niż obecny Snapdragon.

intel-moorestown_xgjKT_54

 

Według Intel’a, wszystkie smartphon’y posiadający nowy procesor będą na równi (w płynności działania) z iPhon’em. Cóż, jak wiadomo wszystko ładnie brzmi, gdy się obiecuje. Jednak Intel zapowiedział, że pierwszy telefon z Atomem Z600 pojawi się już w grudniu. Co do dalszych informacji, to Google wraz z Sony i Intelem pracują właśnie nad nowym smartphon’em z Android’em na pokładzie, jak na razie są na etapie prototypu w którym zostanie wykorzystany wspomniany wcześniej procesor. Aha! Byłbym zapomniał, Intel zapowiedział pierwszeństwo w wykorzystaniu nowego procesora telefonowi z Androidem, gdyż (jak na razie) nie jest zainteresowany współtworzeniem Windows 7 Phone.

intel-z6xx-brief-2010-05-0412-11-39-rm-eng-509x339

Sprawdź najnowsze wpisy