android-malware

Kiedyś mówiło się, że Android jest jednym z najbezpieczniejszych systemów. Od pewnego czasu słyszy się jednak o pojawiających się zagrożeniach, wirusach atakujących smartfon bez naszej świadomości i niebezpieczeństwie dzielenia się poufnymi danymi z hakerami. Niestety wykryto kolejnego wirusa będącego jednocześnie żyłą złota.

 

Zagrożenie zwie się HummingBad i według raportów znalazło ono swoje miejsce już na 10 milionach urządzeń. Nasz smartfon zostaje przez niego zainfekowany, następuje instalacja rootkita i gotowe. Właśnie pełny dostęp nad naszym urządzeniem został przyznany hakerom i ich dziełu. HummingBad zarazić się można odwiedzając podejrzane strony internetowe oraz instalując aplikacje pochodzące z niepewnych źródeł.

 

Działanie HummingBad opiera się nie tylko na kontroli nad naszym smartfonem. Siłą napędową jest zarabianie pieniędzy poprzez pobieranie aplikacji oraz klikanie w reklamy – miesięcznie wirus jest w stanie wytworzyć zysk na poziomie 300 tysięcy dolarów, co w skali roku daje nam miliony.

 

Dla świętego spokoju warto zatem przeskanować nasze urządzenie programem antywirusowym. Jeśli ten nie wykaże żadnych nieprawidłowości, możemy odetchnąć. Jeśli jednak zagrożenie zostanie znalezione, warto przywrócić telefon do ustawień fabrycznych, a kartę pamięci sformatować.

 

źródło: cnet

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kamil Lewicki

Pasjonat dobrej kuchni i technologiczny geek. Mówi, że grywa w squasha, choć to raczej squash pogrywa z nim. Niegdyś zapalony fan ROMów i kerneli. Niezmiennie esteta.