Ile prądu zjadają ładowarki, gdy niczego nie ładują? Jak dużo nas kosztują?

Newsy

Phone-chargers

Zastanówcie się ile ładowarek macie teraz włożonych do kontaktu. Poniżej dowiecie się o ile mogą one zwiększać rachunek za prąd.

Nie przegap
Gry na HMS – jak wyglądają możliwości AppGallery i innych sklepów?
gry hms huawei call of duty pubg fortnite apex legends mobile
Kontynuujemy przygodę z Huawei Mobile Services. Jest to niejako nasza misja, w której chcemy pokazać, jak wygląda życie bez Usług Google. W ostatnim artykule dotyczącym aplikacji bankowych słusznie zauważyliście w komentarzach, że widać zmiany oraz rosnące zainteresowanie AppGallery. W takim razie w kolejnym kroku pojawiają się gracze. Czy gry w sklepie Huawei są godne uwagi? […]

 

To częsty nawyk każdego z nas. Mamy w swoich domach takie kontakty, w których na stałe wpięte są ładowarki do telefonów lub tabletów. Częściowo z lenistwa i dlatego, że tak jest wygodniej zostawiamy je tam nawet kiedy wychodzimy z domu czy nawet wyjeżdżamy na kilka dni. Ile jednak kosztuje nas taka jedna nieużywana ładowarka?

 

Według testu przeprowadzonego przez zdnet.com nie są to duże kwoty. Na początku warto jednak przypomnieć, że cenę prądu podaje się w kilowatto-godzinach (kWh), a urządzenie potrzebujące 100 W skonsumuje 1kWh energii po 10 godzinach. 1 kWh kosztuje obecnie w Polsce ok. 50 groszy.

 

Jak więc wyglądało zużycie prądu przez oryginalną ładowarkę do iPhone’a, do której nie był podłączony telefon? W domowych testach zdnet.com jej wynik to około 130 Wh godzin miesięcznie, czyli 1.5 kWh rocznie. To tylko około 90 gr na naszych rachunkach.

 

To pocieszająco mało jeśli pomyśleć, że pewnie wielu z nas ma po kilka ładowarek, których w ogóle nie wyjmuje z gniazdek. Warto jednak pamiętać, że badanie dotyczyło oryginalnej ładowarki, a sprzęt innych form może pobierać nawet do 10 razy większe ilości energii. Pozostaje też kwestia ochrony środowiska: miliony ładowarek włączonych 24h na dobę oznacza miliony kWh rocznie. Każda kWh to z kolei równowartość niemal 0.5kg CO2 wypuszczonego do atmosfery…


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x