ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Petycja do Google

Autor: Filip Stachowicz Kategoria: Newsy

Ponad tydzień temu na naszym forum powstała ciekawa inicjatywa, która ma na celu wywarcie presji na firmie Google, aby ta udostępniła dla polskich użytkowników płatne zasoby Android Market. Inicjatorami aukcji są: FredDie, piotrpo oraz Bieniu, wspólnymi siłami stworzyli oni końcową wersje petycji, która ma być kierowana do internetowego giganta. Akcja ma zwrócić uwagę na zdarzenia patologiczne jakie generuje brak dostępu do płatnego marketu czyli m.in: piractwo aplikacji czy rootwanie telefonu w celu uzyskaniu dostępu do płatnych aplikacji. O forumowej inicjatywie napisali już CHIP oraz KomputerPC. Jak zapewne większość z Was wie, ciągle nie mamy dostępu do AM w pełnej wersji, ewentualna reakcja ze strony Google spowodowałaby zwiększenie przychodów firmy, oraz zachęcenie polskich programistów do tworzenia androidowych aplikacji.

Poniżej zamieszczam treść petycji, a także odnośnik do bloga prezentującego postępy akcji.

BLOG AKCJI 
FORMULARZ DO POPARCIA AKCJI

Android Market równy dla wszystkich 

Firma Google zawsze uchodziła w naszych oczach za podmiot, który wychodzi na przeciw oczekiwaniom konsumentów. Korporacja udostępnia wiele rewolucyjnych i nowatorskich rozwiązań, zmieniając otaczający nas świat, nie tylko w zakresie, na jaki nie wpłynęła w ostatnich latach żadna inna firma informatyczna. Dzięki swojemu podejściu Google Inc. zdobyło wielu zwolenników, co z kolei umocniło pozycję firmy na rynku IT.

W 2008 r. korporacja Google wydała swój pierwszy system operacyjny (OS) dla telefonów komórkowych. Android, oferuje otwarty kod źródłowy systemu, przez co wprowadza dostępność do tej pory nie spotykaną w rozwiązaniach dla urządzeń mobilnych. Dzięki bogatej dokumentacji, udostępnionej na stronach projektu Android, każdy może napisać swój własny program. Następnie opublikować i sprzedawać poprzez platformę Android Market.
Na początku roku 2009 w Polsce pojawił się pierwszy telefon z Android OS. Od tego czasu ukazało się wiele urządzeń wykorzystujących system Android, zdobywając coraz większą popularność.
Jako użytkownicy produktów Google doceniamy te działania i korzyści jakie przynoszą nam, jak również całemu światu IT.

Niezmiernie ważną cechą urządzeń z systemem Android jest możliwość instalacji oprogramowania. Aby ułatwić dostęp do aplikacji Google wprowadziło usługę Android Market, pozwalającą na pobieranie i zakup oprogramowania.
Dzięki wprowadzeniu powyższej usługi i zintegrowanie jej z Systemem Android na wszystkich sprzedawanych urządzeniach, Google zdobyło dominującą pozycję jako dystrybutor oprogramowania dla systemu Android. Naszym zdaniem, nakłada to na Google szczególną odpowiedzialność, zwłaszcza w zakresie sprawiedliwego i partnerskiego traktowania wszystkich podmiotów rynku aplikacji dla Androida. 
Problemy związane z funkcjonowaniem usługi Google Market:

 • Lista aplikacji dostępnych w Android Market jest zależna od kraju użytkownika usługi. Niestety, użytkownicy z Polski, jak również wielu innych państw mają dostęp wyłącznie do aplikacji darmowych.
 • Deweloperzy aplikacji z jeszcze większej ilości państw, nie mają możliwości wprowadzenia opłat za dostarczane przez siebie oprogramowanie, pomimo konieczności zapłaty opłat rejestracyjnych identycznych jak dostawcy aplikacji z innych państw.


Następstwa blokowania dostępu do usługi Android Market:

 • Piractwo – Użytkownicy pozbawieni, możliwości zakupu aplikacji zmuszani są do używania oprogramowania w sposób łamiący postanowienia umów licencyjnych.
 • Spadek przychodów deweloperów – Poprzez limitowanie dostępu spada liczba potencjalnych klientów, co powoduje spadek opłacalności systemu Android dla dostawców oprogramowania.
 • Zmniejszenie ilości oprogramowania dostępnego dla Android OS – Ograniczenie możliwości uzyskiwania przychodów powoduje spadek ilości aplikacji tworzonych z myślą o systemie Android.
 • Brak złożonych aplikacji przeznaczonych na rynek lokalny – Cieszymy się, że część programistów dostarcza aplikacje bez pobierania opłat. Zdajemy sobie jednak sprawę, że tworzenie oprogramowania jest procesem pracochłonnym i kosztownym, zwłaszcza w przypadku bardziej złożonych aplikacji. Brak możliwości pobierania opłat przez deweloperów powoduje brak chęci inwestowania w rozwój oprogramowania, bez możliwości oferowania go w sprawdzonym modelu biznesowym.
 • Ingerencje w system – Aby pomimo ograniczeń korzystać z powyższych usług część użytkowników decyduje się na różnego rodzaju ingerencje. Traci w ten sposób gwarancję i otwiera luki w zabezpieczeniach. Czyni to telefon podatnym na ataki z zewnątrz, a w najgorszym wypadku jego trwałe uszkodzenie. Przyczynia się to również do powstawania błędnych opinii o systemie Android.
 • Naraża firmę Google na zarzut nierównego traktowania swoich klientów.


Głęboko wierzymy, że Google traktuje polski rynek poważnie, co udowadnia otwarciem polskiego oddziału i polskich centrów kompetencyjnych.
Pomimo doceniania działań firmy Google na wielu polach, czujemy się dyskryminowani poprzez praktykę blokowania dostępu do części funkcji usługi Android Market. Działanie to nie pozwala nam w pełni korzystać z możliwości jakie oferuje system Android.

Wprowadzenie dostępu do płatnych aplikacji w usłudze Android Market na polskim rynku, przynosiłoby wiele korzyści, zarówno w skali lokalnej, jak i globalnej.
Wraz z większą ilością dostępnego oprogramowania wzrośnie atrakcyjność systemu Android i urządzeń weń wyposażonych. Oznacza to zwiększenie dochodów dla producentów, operatorów komórkowych jak i samej firmy Google. Natomiast dla Nas – Użytkowników oznacza to prosty i legalny sposób pozyskiwania oprogramowania.
Wierzymy, że opisany wyżej stan nie jest wynikiem umyślnego działania, pragniemy jednak zwrócić uwagę firmy Google, na fakt dyskryminowania polskich użytkowników i deweloperów. Nie rozumiemy też, dlaczego stan ten trwa tak długo, a Google nie czyni nic, aby rozwiązać palące nas problemy.

Apel 

W związku z powyższym my, niżej podpisani – Użytkownicy telefonów z systemem operacyjnym Android, apelujemy o zaprzestanie dyskryminowania nas przez firmę Google w przedstawionym wyżej zakresie, poprzez podjęcie następujących działań:

 • Otwarcie możliwości kupowania aplikacji przez użytkowników z Polski, za pośrednictwem usługi Android Market
 • Otwarcie możliwości sprzedaży przez polskie podmioty oprogramowania za pośrednictwem usługi Android Market.
 • Przedstawienia ramowego harmonogramu otwarcia Android Market dla polskiego rynku.

Zwracamy się również do polskich operatorów telefonicznych i dystrybutorów sprzętu korzystającego z systemu Android o wsparcie naszych działań.

Z szacunkiem i powagą
Polscy Użytkownicy Android OS

Sprawdź najnowsze wpisy