Ex-CEO Google’a: Współczuję europejskim przedsiębiorcom

2 minuty czytania
Komentarze
europa nie ryzykuje

Eric Schmidt uważa, że jeśli Europa chce konkurować z Ameryką na rynku technologicznym musi zmienić swoje podejście w bardzo wielu kwestiach.

Schmidt, który przez 10 lat pracował jako CEO Google (obecnie w Alphabet) był gościem podczas Startup Fest Europe w Holandii. Na spotkaniu rozmawiał na wiele tematów od sztucznej inteligencji po problemy z europejskim prawem i podatkami.

To ostatnie jest szczególnie ważne jeśli wziąć pod uwagę, że Google ma chwilowo problem z Komisją Europejską. Trwa dochodzenie KE, które ma ustalić, czy firma dopuściła się złamania zasad uczciwej konkurencji w związku ze swoją mającą 90% rynku wyszukiwarkę internetową i rządzącym na pięciu głównych rynkach kontynentu systemem Android (wszędzie ponad 75% urządzeń mobilnych korzysta z tego systemu). Ewentualne sankcje mogą być liczone w miliardach dolarów.

Zapytany o te oskarżenia Schmidt zaczął odpowiadać od drugiej strony, wymieniając jakie problemy dostrzega w działaniu krajów Unii Europejskiej.

– Problem zaczyna się już na Uniwersytetach, które są zbyt słabo finansowane w porównaniu amerykańskimi. Kolejny problem, to trylion praw, które utrudniają bycie tutaj przedsiębiorcą. W USA, zarówno jeśli chodzi o prawo i politykę podatkową, założenie firmy i jej prowadzenie jest znacznie prostsze – mówił Schmidt.

– Kiedy spotykam się na rozmowy z rządami, wszyscy mówią tylko „tak, tak”, słuchają, są bardzo mili. Europejczycy zawsze są tacy uprzejmi. Szkoda tylko, że później nie robią niczego z tym, o czym rozmawialiśmy – narzekał były CEO Google.

– Jeśli chcecie znaczyć coś poważnego w światowym biznesie, model jest już wypracowany. Wymaga ryzyka, kapitału, mocnego finansowania uniwersytetów i tolerowania szalonych pomysłów młodych ludzi, którzy z nich wychodzą. Dajcie im trochę pieniędzy i pozwólcie wykorzystać tak, jak uważają za właściwe. Ten model działa i pozwolił wielu ludziom niesamowicie się wzbogacić w Ameryce. Możecie go powtórzyć w Europie, ale musicie chcieć to zrobić.

Całą rozmowę możecie zobaczyć poniżej: [youtube]https://www.youtube.com/watch?v=2-cop64EYGU[/youtube]

Motyw