force touch huawei mate s

iPhone 6s posiada tę funkcję. Posiada ją również Huawei Mate S. Widzimy zatem, że producenci nie zwracają szczególnej uwagi na to udogodnienie. Owszem, wkrótce na rynku pojawi się więcej modeli wyposażonych w Force Touch, lecz do tej pory żaden tegoroczny flagowiec tego nie zaprezentował. Na szczęście jest szansa, że już niebawem spotkamy to w każdym, niezależnie od daty premiery, smartfonie.

 

Force Touch to najprościej rzecz ujmując odczytywanie siły nacisku na ekran, co pozwala na dodanie nowych opcji i bardziej intuicyjne korzystanie ze smartfonu. Naciskamy lżej, dostajemy pewne opcje, naciskamy mocniej, pojawiają się kolejne. Przydatne? Moim zdaniem tak i w wielu aplikacjach znalazłoby to swoje miejsce.

 

 

Między innymi z tego też powodu naukowcy z Uniwersytetu w Michigan pracują nad technologią, dzięki której Force Touch spotkamy na każdym smartfonie. Całość oczywiście jest w fazie dziecięcej, lecz już teraz wygląda obiecująco. Zasada działania opiera się na mikrofonie i głośniku. Odpowiednio przygotowana aplikacja emituje dźwięk o częstotliwości wyższej niż 18 kHz – niesłyszalnej dla człowieka, lecz wciąż rejestrowanej przez mikrofon znajdujący się w smartfonie. Dotykając bądź ściskając telefon zmieniamy falę dźwiękową, co następnie odczytuje aplikacja i wykonuje zaprogramowaną akcję. Oczywiście jest jeszcze wiele spraw wymagających dopracowania jak na przykład izolacja odpowiednich dźwięków. 

 

 

Film zaprezentowany przez inżynierów z Uniwersytetu w Michigan wygląda jednak obiecująco, a działania aplikacji nie sprawia kłopotów przy mniej wymagających czynnościach. Niestety data premiery nie jest jeszcze przewidywana. Pozostaje trzymać kciuki za rozwój technologii i wyczekiwać nowinek z regionu Wielkich Jezior.

 

źródło: GSM Arena

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kamil Lewicki

Pasjonat dobrej kuchni i technologiczny geek. Mówi, że grywa w squasha, choć to raczej squash pogrywa z nim. Niegdyś zapalony fan ROMów i kerneli. Niezmiennie esteta.