google oracle sun java android sad batalia

 

Google postanowiło wykorzystać w Androidzie biblioteki Oracle dotyczące języka programowania Java. Firma, do której „przynależy” użyta implementacja środowiska JDK uznała, że gigant z Mountain View złamał prawa autorskie i w 2014 roku rozpoczęto batalie sądowe, które właśnie dobiegły końca.

 

Kalifornijski sąd uznał, że Google „sprawiedliwie” wykorzystywało środowisko Oracle i tym samym właściciel Androida nie będzie musiał płacić kary wynoszącej 9 miliardów dolarów, o które toczyła się walka. Jest to najprawdopodobniej koniec walki, gdyż sąd nie chce słyszeć o apelacjach. Niemniej jednak Oracle nie chce się poddawać i z pewnością pojawią się jeszcze różnego rodzaju odwołania. Oczywiście już słyszeliśmy o tym, że Google i tak chce zmienić lub udostępnić kolejną platformę programowania – w tym wypadku miał zostać wykorzystany język Swift stosowany powszechnie przez Apple. Jednak wróćmy do samego wyroku. Sąd uznał, że Google rozwinęło na tyle biblioteki Oracle, że licencjonowanie nie jest potrzebne.

 

Czy czeka nas batalia w stylu Samsunga i Apple? Być może, ale obecnie na pozycji wygranej jest właśnie Google. Warto przypomnieć, że Koreańczyków pozwało ostatnio jeszcze Huawei. Jakby nie patrzeć to dzisiaj można więcej zarobić broniąc swoich patentów niż je udostępniając.

 

 

źródło: The Verge

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.