Google wygrywa w sądzie z Oracle – Amerykanie „sprawiedliwie” korzystali z kodu Javy

Newsy

google oracle sun java android sad batalia

 

Nie przegap
Co oznacza dla programisty brak usług Google?
jedna aplikacja gms hms jak to zrobic programowanie
Na pewno wielu z Was zwróciła dziś uwagę na premierę smartfonów Huawei z serii P40. Właśnie ruszyła ich przedsprzedaż, a to oznacza, że już niedługo do pierwszych użytkowników trafią flagowe smartfony inne niż te, do których się przyzwyczailiśmy. Największa różnica polega na tym, że brak w nich usług Google. Zamiast w Google Mobile Services (GMS) będą wyposażone […]

Google postanowiło wykorzystać w Androidzie biblioteki Oracle dotyczące języka programowania Java. Firma, do której „przynależy” użyta implementacja środowiska JDK uznała, że gigant z Mountain View złamał prawa autorskie i w 2014 roku rozpoczęto batalie sądowe, które właśnie dobiegły końca.

 

Kalifornijski sąd uznał, że Google „sprawiedliwie” wykorzystywało środowisko Oracle i tym samym właściciel Androida nie będzie musiał płacić kary wynoszącej 9 miliardów dolarów, o które toczyła się walka. Jest to najprawdopodobniej koniec walki, gdyż sąd nie chce słyszeć o apelacjach. Niemniej jednak Oracle nie chce się poddawać i z pewnością pojawią się jeszcze różnego rodzaju odwołania. Oczywiście już słyszeliśmy o tym, że Google i tak chce zmienić lub udostępnić kolejną platformę programowania – w tym wypadku miał zostać wykorzystany język Swift stosowany powszechnie przez Apple. Jednak wróćmy do samego wyroku. Sąd uznał, że Google rozwinęło na tyle biblioteki Oracle, że licencjonowanie nie jest potrzebne.

 

Czy czeka nas batalia w stylu Samsunga i Apple? Być może, ale obecnie na pozycji wygranej jest właśnie Google. Warto przypomnieć, że Koreańczyków pozwało ostatnio jeszcze Huawei. Jakby nie patrzeć to dzisiaj można więcej zarobić broniąc swoich patentów niż je udostępniając.

 

 

źródło: The Verge


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x