Kupując urządzenie z Androidem pozwalasz zarobić Microsoftowi i to wcale nie mało

Łukasz Pająk Łukasz Pająk Newsy
microsoft google walka sady wojna umowa porozumienie

Windows Phone miał być tym trzecim, wielkim graczem na mobilnym rynku, który pozwoliłbym wybrać coś innego niż Androida lub iOS. Jednak czas pokazał, że mobilne „Okienka” się nie przyjęły, ale to wcale nie oznacza, że Microsoft nie może zarabiać ogromnych sum pieniędzy – w tym wypadku za sprawą Androida.

Często w swoich tekstach dotyczących Windows Mobile (dawniej Phone) zaznaczam, że Microsoft cieszy się również ze sprzedaży urządzeń z Androidem. Czemu? Ze względu na patenty, z których korzysta m.in. Google i siłą rzeczy musi je opłacać na rzecz producenta różnego rodzaju „Okienek”. Jednak o jakich liczbach mówimy? Dla przykładu w zeszłym roku Microsoft zarobił 2 miliardy dolarów tylko na patentach związanych z Androidem. Czy to dużo? Okazuje się, że wystarczająco, żeby pokryć straty, które w tym samym okresie zanotował oddział zajmujący się Xboxami. Jednak wróćmy do mobilnego rynku. Tak naprawdę na jednym urządzeniu Microsoft zarabia od 5 do 15 dolarów, a więc stąd pierwsze zdanie tego akapitu.

Oczywiście nie tylko Google korzysta z patentów Microsoftu, ale także poszczególni producenci tacy jak Samsung czy też HTC. To właśnie oni w głównej mierze składają się na dochody dla Amerykanów.

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy