Firma Gartner, lider badań dot. nowych technologii, co kwartał dostarcza nam statystyk dot. sprzedaży telefonów komórkowych na świecie. Wszyscy producenci jak i fanatycy mobilnych rozwiązań czekają na ten raport z niecierpliwością. Poniżej trochę liczb, dotyczących trzeciego kwartału roku 2012.

Sprzedano 428 milionów telefonów komórkowych, z czego 39,6 % to smartfony, zyskujące coraz bardziej na popularności – liczba ta wzrosła o 46,9% w stosunku do Q3 zeszłego roku. Samsung sprzedał 55 milionów smartfonów, oraz prawie 98 milionów telefonów komórkowych łącznie. Wraz z Apple, który sprzedał 23,5 miliona urządzeń (wzrost o 36,2% względem zeszłego roku) te dwie firmy kontrolowały 46,5 procent rynku smartfonów, pozostawiając garstkę producentów walczących o miejsce trzecie – mówi raport. Dla Apple zapowiada się również udany czwarty kwartał, ponieważ iPhone 5 ma trafić do sprzedaży na nowych rynkach, w tym rynek chiński. Nokia zanotowała ponad 20% spadek w stosunku do zeszłego roku, podczas gdy RIM zdobył 3 miejsce. Tuż za nim uplasował się HTC, który jak wszyscy wiemy ma za sobą niezbyt udany rok.

Jeśli chodzi o podział między platformy, dominuje Android z udziałem 72,4 procent (w stosunku do 52,5 w ubiegłym roku). Tuż po nim jest Apple ze swoim iOS, zajmującym niecałe 14 procent. Szczegóły znajdziecie na poniższej grafice oraz w źródle podanym na dole newsa.

 

Źródło: Gartner

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Grzegorz Kaczmarek