Znasz pierwszego smartfona z Androidem? Nie, nie chodzi o HTC Dream (Era G1), a o Google Sooner

1 minuta czytania
Komentarze
google htc sooner android pierwszy smartfon 2

Większość z Was z pewnością uważa tytułowego HTC Dream, szerzej nam znanego jako Era G1, za pierwszego smartfona z Androidem na pokładzie. Jednak zanim Google we współpracy z Tajwańczykami zdecydowało się wydać ten telefon to musiało minąć wiele czasu i zaznajomienia się z ówczesnym mobilnym rynkiem. Wtedy „królikiem doświadczalnym” był Sooner (HTC EXCA 300).

Niektórzy z pewnością kojarzą ten model z wyglądu. Jest to najważniejszy prototyp stworzony przez Google – także we współpracy z HTC. Pochodzi z 2005 roku, a więc powstał co najmniej 2 lata przed Era G1. Amerykanie chcieli stworzyć swoją wizję smartfonu i według nich właśnie tak miało wyglądać mobilne urządzenie z Androidem na pokładzie.

google htc sooner android pierwszy smartfon

Czym się charakteryzował? Przede wszystkim był to jednobryłowy smartfon, który może przypominać wizję BlackBerry. Niedotykowy wyświetlacz (QVGA – 320×240) prezentował obraz, który dyktowaliśmy poprzez fizyczną klawiaturę QWERTY, D-Pad oraz przyciski funkcyjne. Za obliczenia odpowiadał procesor TI OMAP850 (200 MHz z modemem EDGE), który współpracował z 64 MB pamięci operacyjnej. To były czasy, gdy wbudowana przestrzeń na dane się nie liczyła toteż nie mogło zabraknąć slotu na karty SD. Co ciekawe, pojawił się aparat o oszałamiającej rozdzielczości 1,3 MPx. Głównym portem było MiniUSB. Zapomnijcie o WiFi czy też GPSie.

google htc sooner android pierwszy smartfon 3

Tak właśnie prezentował się pierwszy smartfon z Androidem. Skoro jesteśmy przy oprogramowaniu to oczywiste jest to, że system nie miał nic wspólnego z tym, co poznaliśmy razem z HTC Dream. Niemniej jednak, jak widzicie, Tajwańczycy mieli ogromny wkład w sukces mobilnego systemu Google.

źródło: Androidcentral, GSMArena

Motyw