Korzystanie z WhatsApp w Europie nielegalne

Adrian Smorąg Aplikacje 2016-04-03

whatsapp

Choć wydaje się to absurdalne, to jednak korzystanie z komunikatora WhatsApp jest złamaniem prawa europejskiego – tak przynajmniej twierdzą uznani prawnicy, w tym specjalizujący się w prawie IT Profesor z uniwersytetu w austriackim Hagenbergu, Peter Burgstaller. Zarzuca on twórcom komunikatora złamanie prawa w zakresie obowiązującej w Europie ochrony danych osobowych, przez co korzystanie z tej aplikacji ma być nielegalne. Komunikator bowiem automatycznie uzyskuje dostęp do całej zgromadzonej na smartfonie listy kontaktów, wśród których „mogą być osoby, które nie korzystają z aplikacji, lecz serwis uzyskuje w ten sposób dostęp do informacji o nich”.  Według Petera Burgstallera może to otwierać drogę między innymi do pozwów sądowych przeciwko użytkownikom komunikatora, którzy przyczynili się do pozyskania przez należący do Facebooka komunikator danych o osobach, które nie są jego użytkownikami.

Ochrona danych osobowych w Europie odstaje od realiów?

Choć teoretycznie mówimy tu o złamaniu europejskiego prawa, to zamiast pytania o możliwe konsekwencje grożące użytkownikom nasuwa się kwestia wartości prawa, które nie przystoi do realiów współczesnego, zinformatyzowanego świata. Z pewnością warto rozpocząć dyskusje nad zmianą prawa, którego tak czy owak nikt nie będzie wstanie wyegzekwować – trudno bowiem wyobrazić sobie by nagle skazano miliony użytkowników WhatsApp.

Źródło: giga.de • Paweł Szczepański

  Vibera więc też powinni zakazać… Skype analizuje książkę kontaktów w poszukiwaniu użytkowników serwisu, tk jak WhatsAppi Viber, więc… to powinna być nielegalna trójca idąc tym tokiem myślenia

 • Tomasz Salich

  Osobiście uważam że Europa ma większe problemy ale co ja tam wiem…

 • Zibski

  A co z aplikacją Viber?

 • Apollion

  Prawo nie nadąża za technologią, to prawda, ale jednak aplikacja uzyskuje dostęp do rzeczy których teoretycznie nie powinna… Oczywiście wszystko rozbija się o słowo „automatycznie”. Jeśli dadzą użytkownikowi wybór to powinno być ok, chodź przecież już po ptokach, bo dane teleadresowe z książki wszystkich kontaktów już dawno są na serwerach Facebooka.

 • Tomasz Nowak

  Truecaller jest pod tym względem jeszcze lepszy. Janusz po weryfikacji swojego numeru udostępnia całą swoją książkę telefoniczną innym userom apy.

 • uKi

  Austriacki…chyba, że jest takie państwo jak Austryja…

  • Flynn

   Język Polski trudna język….

 • JoHnNy08PL

  Facebook swoją aplikacją jeszcze za ICS także pobierał na swoje serwery całą listę kontaktów bez wyrażania na to zgody.