Korzystanie z WhatsApp w Europie nielegalne

Aplikacje

whatsapp

 

Nie przegap
AppGallery zamiast Sklepu Play – jak wygląda użytkowanie na co dzień?
huawei appgallery sklep play zastepstwo
Huawei Mobile Services to zbiór wielu usług od firmy z Państwa Środka, które mają odmienić czystego Androida. Wśród dostępnych dodatków jednym z podstawowych jest tytułowe AppGallery, a więc sklep Huawei z grami i aplikacjami. Naturalnie jest to odpowiednik Sklepu Play, bez którego wiele osób nie widzi sensu korzystania z Robocika. Oczywiście jest to zbyt daleko […]

Choć wydaje się to absurdalne, to jednak korzystanie z komunikatora WhatsApp jest złamaniem prawa europejskiego – tak przynajmniej twierdzą uznani prawnicy, w tym specjalizujący się w prawie IT Profesor z uniwersytetu w austriackim Hagenbergu, Peter Burgstaller. Zarzuca on twórcom komunikatora złamanie prawa w zakresie obowiązującej w Europie ochrony danych osobowych, przez co korzystanie z tej aplikacji ma być nielegalne. Komunikator bowiem automatycznie uzyskuje dostęp do całej zgromadzonej na smartfonie listy kontaktów, wśród których „mogą być osoby, które nie korzystają z aplikacji, lecz serwis uzyskuje w ten sposób dostęp do informacji o nich”.  Według Petera Burgstallera może to otwierać drogę między innymi do pozwów sądowych przeciwko użytkownikom komunikatora, którzy przyczynili się do pozyskania przez należący do Facebooka komunikator danych o osobach, które nie są jego użytkownikami.

Ochrona danych osobowych w Europie odstaje od realiów?

Choć teoretycznie mówimy tu o złamaniu europejskiego prawa, to zamiast pytania o możliwe konsekwencje grożące użytkownikom nasuwa się kwestia wartości prawa, które nie przystoi do realiów współczesnego, zinformatyzowanego świata. Z pewnością warto rozpocząć dyskusje nad zmianą prawa, którego tak czy owak nikt nie będzie wstanie wyegzekwować – trudno bowiem wyobrazić sobie by nagle skazano miliony użytkowników WhatsApp.

 

Źródło: giga.de


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x