amoled lcd samsung

 

Samsung wprowadzając do swoich smartfonów ekrany SAMOLED pokazał co tak naprawdę ta technologia oznacza. W końcu pierwszy telefon z Androidem od Koreańczyków (Galaxy I7500) korzystał z ekranu typu AMOLED, a dzisiaj? Znajduje się także w najtańszych modelach różnych producentów.

 

Nie ma się co dziwić. Teraz tak naprawdę większość firm będzie chętniej stosowało wyświetlacze AMOLED za sprawą ceny. Tak oto 5-calowy panel LTPS LCD (FullHD) kosztuje 14,60$, a taki sam ekran, ale AMOLED wyceniany jest na 14,10$. Dane dotyczą pierwszego kwartału bieżącego roku. Mała różnica? Tak, ale pomnóżcie to przez ilość wyprodukowanych egzemplarzy i rezultaty mogą zaskoczyć niejednego. Do tego warto zwrócić uwagę na to, że w ostatnim kwartale ubiegłego roku ceny kształtowały się kompletnie inaczej. Tak oto za wyświetlacz AMOLED trzeba było zapłacić 17,10$, a z odpowiednik LCD 15,70$. Co ciekawe, nawet Apple jest zainteresowane przesiadką z IPSów na elastyczne ekrany AMOLED.

 

Skąd takie zmiany cen? Wystarczy wspomnieć, że Samsung powoli rezygnuje z własnej produkcji na rzecz chińskich firm. To zdecydowanie zmniejsza koszty produkcji, a więc i ostateczną cenę. Czy to dobrze? Według ankiety dotyczącej idealnego smartfonu tworzonego przez Was – nowy odcinek już jutro – wolicie wyświetlacze AMOLED, a więc oceniam, że producenci dobrze robią porzucając LCD.

 

 

źródło: Androidauthority

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.