Spotify ma godnego (i legalnego) rywala

Adrian Smorąg Newsy 2016-03-16

music-android

Pozycja Spotify wydawała się być niezagrożona – usługa ma wciąż spore, wierne grono fanów, którzy mniej lub bardziej chętnie wykupują także płatną subskrypcję, co jeszcze przed kilkoma laty było w Polsce dla wielu osób nie do pomyślenia. Niespodziewanie jednak z boku wyrosła jej silna konkurencja, która za sprawą podjętej z największym operatorem GSM w Polsce, Play, stała się zdecydowanie najpopularniejszą usługą tego typu. Mowa oczywiście o serwisie Tidal. Z okazji przypadających właśnie 60 – dni od momentu włączenia usługi do oferty fioletowego operatora ten ostatni postanowił podzielić się aktualnymi statystykami, które mogą być dla wielu osób niemałym zaskoczeniem, bowiem Tidal jest nie tylko najpopularniejszy, ale także między innymi:

 • jest w użyciu przez 70 % abonentów Play
 • użytkownicy zdążyli już odtworzyć 23 miliony różnych utworów
 • łącznie w usłudze klienci spędzili aż 54,5 miliona minut
 • 21% osób słucha przeszło 230 utworów miesięcznie

Najnowsze statystyki pozwalają także zapoznać się z gatunkami, jakie są popularne w zależności od pory dnia: do godziny 17 to Heavy Metal, a od 21 to jazz i muzyka klasyczna

Najpopularniejsze utwory to

 • Adele – Hello,
 • Imany – Don’t be so shy,
 • Dawid Podsiadło – W dobrą stronę.

Statystyki, jak na tak krótki okres, jaki upłynął od wprowadzenia usługi do oferty Play prezentują się świetnie , trudno jednak ukryć, że stoi za tym sprytna oferta skierowana do klientów Play – mogą oni przez 24 miesiące korzystać zupełnie bezpłatnie z wersji Premium serwisu Tidal. Czy po okresie promocji nadal Tidal będzie tak popularny jest raczej wątpliwe – nie od dziś wiadomo, że największą popularnością cieszą się usług, za które nie trzeba płacić…

Źródło: własne • Grzegorz Trybus

  Bardzo fajna oferta ale wciąż czekam na obsługę Chromecasta, niby zapowiedzieli premierę na pierwszy kwartał 2016 ale póki co cisza.

 • Pan Truskawka

  Tidal ma dyskografie Kalibra44, spotify nie ma. O!
  Dziekuje play’u za mobilngo tidala 🙂 szkoda ze nie poszedl Komputerowy Tidal śladem spotify i konieczna jest pelna instalacja… Przez to w pracy wciaz uzywam spotify (mamy serwery w usa, spotify bez reklam hehe) ktory uruchamia sie z pliku exe bez typowej instalacji…

 • Jeśli za darmo dają to co szkodzi spróbować. Co do samej aplikacji Tidal to osobiście podoba mi się to, że można znaleźć tam dużo niszowych wykonawców. Oraz to co lubię czy cenię najbardziej czyli muzykę klasyczną. Bo przecież nie każdy słucha muzyki popularnej.

 • booz

  ja płacę googlowi i jakoś nie chce mi się przesiadać na Tidala – nawet za darmochę :/

 • sejfit

  No a ja nigdy nie korzystałem z ani z jednego ani z drugiego, a skoro jestem w nieszczęsnej sieci Play to czemu by chociaż z tego nie skorzystać.

  • mPathy

   dlaczego play jest wg. ciebie nieszczęsna ?? i która lepsza ??

   • Harmider

    Play jest głównie siecią roamingowa,więc bateria w telefonie bardziej dostaje bo częściej zmieniamy nadajniki. Ponadto dzierzawiona infrastruktura ma niższe priorytety niż ma klient rodzimy danej sieci. Dzwoniąc z t-mobile do play również na nadajniku t-mobile widać spadek jakości rozmowy w porównaniu do połączenia np plus – t-mobile. Zaletą Playa są niższe ceny urządzeń i większe pakiety danych niż u pozostałych operatorów, ale mnie to akurat nie przekonuje. Co do tidala w t-mobile też mam go za darmo w abonamencie, używam, polecam, pomimo że Spotify wydaje się być łatwiejszy w obsłudze. Poza tym tidal przesyła dźwięk w jakości cd, a Spotify „tylko” 320kbp/s

    • NND Newbie

     Play ma zasięg 4 sieci i owszem zdarza się zmieniać sieć. Ale nie zauważyłem z tego powodu zwiększonego drenaży baterii. Miałem przez 2 tygodnie kartę T-Mobile i ładowałem tak samo. Poza tym można wyłączyć automatyczny wybór sieci i wybrać na stałe którąś z sieci. Wtedy się poczujemy jak w Orange czy T-Mobile. Poza tym Pan poruszając się, też się przełącza pomiędzy stacjami bazowymi. W Playu wygląda to tak samo tylko, że przełącza się pomiędzy stacjami różnych firm. Śmiem twierdzić, że zużycie baterii prędzej będzie mniejsze, bo Play wybierze stację o największej mocy.

     O tych priorytetach też słyszałem, nawet przeczytałem jakiś dokument techniczny jak to wygląda. Tylko, że w praktyce w ogóle tego nie odczuwam. Dzwonię, rozmawiam. Odbieram, rozmawiam. Może gdybym komuś śpiewał przez telefon to dałoby się odczuć jakiś spadek jakości.

     • Harmider

      Kuzyna mam w play z którym często rozmawiam i niestety jakość gorsza, i nie ma tu mowy o winie urządzenia bo telefony z najwyższej półki. Co do zmiany nadajników przy poruszaniu się – zgoda, ale play zmienia i bez tego. Jeżeli za dużo osób z t-mobile podłączy się do danego nadajnika play jest wyrzucony i musi znaleźć inny. Co do ustawiania ręcznego operatora – wolę wybrać sieć „bezobslugowa” niż myśleć jeszcze o takich rzeczach. Jak dla mnie tylko „wielka trojka” reszty vikingow Virginia z playem na czele nie biorę pod uwagę.
      Średnia prędkość speedtestow u kuzyna 3-5 mb/s u mnie jest to 20-55, co logiczne bo on tylko w HSDPA się łączy w tym samym miejscu gdzie ja mam lte.
      Pozdrawiam

    • Zenderable

     U mnie w miejscu zamieszkania Play ciągle siedzi na nadajniku T-Mobile… Play ma jedną kreskę, T-Mobile wszystkie.

 • mrclpl

  Wydaje mi się że wielu użytkowników zrobiło tak samo jak ja, jestem w Play i odpaliłem Tidala tylko po to żeby go przetestować, leży zainstalowany na telefonie a ja dalej korzystam ze Spotify

  • Możesz w takim razie oddać mi swoje premium na Tidalu 😉

   • Pan Truskawka

    Dobra rada 😀