BBC poinformowało ostatnio, że na terenach północnej Francji policja złapała dwudziestolatka, który jak się okazało stworzył wirusa na smartfony z Androidem. Wirus ten zainfekował ponad 17 tysięcy urządzeń, a mężczyzna zarobił w ten sposób około pół miliona euro!

Nie przegap
Bsafer.pl – chroń i kontroluj swoje dane osobowe, zanim będzie za późno
bsafer.pl
Ochrona danych osobowych to poniekąd problem, który jeszcze nie pojawił się w świadomości zbyt wielu osób. Głośno zrobiło się o nim dopiero w momencie, gdy Unia Europejska wprowadziła RODO (Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych). Jednak głośno było tylko dlatego, że trzeba było się dostosować i miało to wydźwięk nie tak pozytywny, jak oczekiwaliby tego sami […]

Francuz stworzył aplikacje, które podszywały się pod popularne w Google Play tytuły. Udostępniał je oczywiście za darmo, ale zarówno programy, jak i gry zawierały wirusa, który wysyłał SMS-y na numery premium. Zyski z tych SMS-ów trafiały na konto mężczyzny. Francuz w ten sposób chciał zarobić, by móc zostać deweloperem, ponieważ komputery są jego pasją. Jak twierdzi nie zamierzał czerpać korzyści materialnych na zaspokojenie własnych potrzeb doczesnych, a chciał je przeznaczyć wyłącznie na rozwój osobisty.

Jak łatwo więc zauważyć „gra jest warta świeczki”, stąd taki rozwój niebezpiecznych aplikacji. Warto zatem pięć razy sprawdzić co instalujemy na swojego smartfona, zanim będzie za późno.

Źródło: BBC
Cezary Zapała

W redakcji pracowałem od stycznia 2012 do maja 2013 roku. Wcześniej zaś pisałem do e-zinu ActionMag Komputery. Aktualnie jestem właścicielem agencji kreatywnej Media Machine. Wolny czas, którego niestety mam coraz mniej poświęcam na zgłębianie informacji z takich dziedzin jak prawo, webmastering, trendy w Sieci, marketing oraz inwestycje budowlane.