Uważaj na tego wirusa! Jest w stanie usunąć wszystkie pliki i nabić potężny rachunek telefoniczny

Newsy

groźny-malware-android

Mówi się, że Android jest bezpiecznym systemem i jeśli tylko używamy go z głową, tym samym pamiętając, by nie logować się do ważnych kont podczas korzystania z sieci publicznych nic złego nie powinno się stać. Tymczasem został odnaleziony bardzo groźny wirus, a dokładniej malware, które nie tylko jest w stanie zawładnąć naszym smartfonem, ale również nabić potężny rachunek telefoniczny.

Nie przegap
AppGallery zamiast Sklepu Play – jak wygląda użytkowanie na co dzień?
huawei appgallery sklep play zastepstwo
Huawei Mobile Services to zbiór wielu usług od firmy z Państwa Środka, które mają odmienić czystego Androida. Wśród dostępnych dodatków jednym z podstawowych jest tytułowe AppGallery, a więc sklep Huawei z grami i aplikacjami. Naturalnie jest to odpowiednik Sklepu Play, bez którego wiele osób nie widzi sensu korzystania z Robocika. Oczywiście jest to zbyt daleko […]

 

Odkrycie przypisuje się Duńczykom. Firma Heimdal jest odpowiedzialna za znalezienie tego złośliwego oprogramowania, które potrafi zdobyć pełne uprawnienia administratora i zrobić co mu się żywnie podoba. Malware nosi nazwę Mazar. Jego możliwości to np. swobodne korzystanie z SMS, wykonywanie połączeń (prawdopodobnie na numery specjalnie płatne). Oczywiście potrafi również dokopać się do wszystkich dokumentów, a nawet usunąć całą zawartość pamięci wewnętrznej. Bez żadnego ostrzeżenia.

 

Mazar mógł znaleźć się już na ponad 100000 urządzeń w samej Danii, więc nie jest powiedziane, że zagrożenie jest wyłącznie terytorialnie. Malware dostaje się do urządzenia w prosty sposób – wystarczy, by w ustawieniach mieć włączoną opcję instalacji aplikacji z nieznanych źródeł. Ot, cała filozofia, z której chyba korzystamy wszyscy, jeśli chcemy szybsze aktualizacje.

 

Co jednak ciekawe, Mazar nie jest w stanie zadomowić się w urządzeniach mobilnych z ustawionym językiem rosyjskim. Również warto podkreślić, że firma Heimdal jest pewna działania wirusa na Androidzie 4.4 KitKat. Czy równie dobrze poradziłby on sobie na Lollipopie czy Marshmallow, tego nie wiemy. Natomiast wiemy, że wersję KitKat posiada wciąż spora liczba użytkowników.

 

Rozwiązanie? Trzymajcie się Sklepu Play. I nie otwierajcie linków z SMSów niewiadomego pochodzenia.

 

źródło: Phone Arena


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x