[Film] Android 3.0 Honeycomb obchodzi swoje 5. urodziny – od tego czasu wiele się zmieniło… na gorsze

Łukasz Pająk Newsy 2016-01-07

android 3.0 honeycomb plaster miodu njsad

W styczniu 2011 roku Google postanowiło otworzyć się na rynek tabletów w pełnym tego słowa znaczeniu. Wcześniej pojawiały się urządzenia należące do tej klasy, ale ich obsługa była daleka od tego, co wymaga się w przypadku dużych wyświetlaczy. Honeycomb  to zmienił, ale Google jednak zapomniało o co w tym wszystkim chodzi.

W przypadku tabletów przede wszystkim liczy się dostosowanie poszczególnych aplikacji i interfejsu do zdecydowanie innych ekranów niż w przypadku smartfonów. Ówczesny Gingerbread ewidentnie nie dawał sobie w tej kwestii rady toteż Google wydało osobną, równoległą wersję Androida. Przypomnijmy sobie Honeycomba:

YouTube Preview Image

Niestety, ale Amerykanie postanowili zrezygnować z pomysłu osobnego systemu dla tabletów i innego dla smartfonów. Być może to dobry ruch, ale już od czasów Ice Cream Sandwich tablety są coraz gorsze. Co prawda główny interfejs jest w pewnym stopniu przystosowywany do większych wyświetlaczy, ale już poszczególne aplikacje nie. Najlepiej to widać po wydaniu YouTube’a, którego zdecydowanie lepiej obsługuje się w wydaniu na iPada niż na tabletach z Androidem.

Oczywiście to tylko moje odczucia, ale nie uważacie, że Google ponownie tablety traktuje jako zło konieczne? Co Amerykanie powinni przede wszystkim zmienić w tej kwestii? • Adrian Misiak

  Tutaj muszę przyznać rację. Na tablety Honeycomb był najlepszy, lecz nie miał jakiegoś dużego popytu z tego co pamiętam. Wrzucenie wszystkiego w jednego Androida (czyli JB w górę) uprościło tylko Google robotę, jeden system na wszystko. Niektóre aplikacje jeszcze mają normalną wersję pod tablet, ale to rzadkość.

 • Jumperone

  Zacząłem czytać licząc na jakieś screeny porównujące wyglad aplikacji na obu wersjach oraz czekając na inne wady nowego andka, a tu niespodziewanie koniec artykułu…
  brawo po raz kolejny za dopracowany artykuł

  • Łukasz Pająk

   To nie miał być artykuł o czym świadczy sama kategoria widoczna przed wejściem do wpisu. Jednak cały czas noszę się z zamiarem zrobienia takiego artykułu, w którym porównałbym tablet z Androidem i iPada.

   • Jumperone

    news to też nie jest więc w zasadzie co?
    jak już coś robić to porządnie, a nie na odwal się byle tylko liczba odsłon się zgadzała..

    • KasztanyNaPolu

     To co zwykle na tej stronie – gówno.

    • Łukasz Pająk

     Ten news miał za zadanie przypomnieć o Honeycomb.

 • teges

  Kiedyś miałem okazję w sklepie obsługiwać tableta na honeycomb-e i system był bardzo dobrze dostosowany do tabletów nie to co ipad czy dzisiejsze wersje.
  Google poszło niestety na skróty wydając niemalże identyczną wersję systemu na telefony i tablety chyba od jellybean.
  Oby zrozumieli błąd i wydali osobnego androida na tablet. Jak kiedyś.

  • Adrian Misiak

   W JB jeszcze się dało (z tego co pamiętam) uruchomić „TabletUI”, lecz w KK już to zostało usunięte. Szczerze wątpie, żeby Google wydało osobną wersję na tablety, zdążył już raczej przyzwyczaić ludzi do PhabletUI na większych urządzeniach

 • sebachuck15

  To co się zmieniło na gorsze?Artykuł bez sensu

  • teges

   Może artykuł tego nie mówi ale jak porównać dzisiejsze z tamtymi to honeycomb jest wiele lepszy we wszystkim.

  • Łukasz Pająk

   Przystosowanie aplikacji pod tablety.x