Sony kupuje oddział Toshiby zajmujący się aparatami za olbrzymie pieniądze – tylko po co?

Łukasz Pająk Newsy 2015-12-06

sony aparat toshiba wykupienie

Sony podzielone na kilka oddziałów można ocenić jako bardzo dobrą firmę lub producenta, który musi pomyśleć o zmianach. Z pewnością lepiej mógłby sobie radzić dział zajmujący się mobilnymi urządzeniami, ale odnośnie aparatów to Japończycy z pewnością nie radzą sobie źle.

W takim razie po co zakup tego samego oddziału Toshiby? Może zacznijmy od liczb. Japończycy postanowili wydać 155 milionów dolarów na zwiększenie swoich możliwości. Jednak po co? Gdzie mogliśmy spotkać aparaty od Toshiby? Okazuje się, że sporo firm z nich korzystało. Na przykład Nokia ze sztandarowymi modelami Lumia 1020 i 808 PureView na czele – to te smartfony pokazały, że mobilne urządzenia potrafią robić ładne zdjęcia. Jednak jest też druga strona medalu w postaci chociażby HTC One M9. Jednak co z Sony? Niegdyś uważany za czołowego producenta sensorów CMOS do aparatów, a dzisiaj? Seria Xperia Z5 miała być rewelacyjna pod względem aparatu, a wyszło jak wyszło – faktycznie jest lepiej w stosunku do poprzedników, ale konkurencja w postaci Galaxy S6 i G4 jednak wygrywa.

W takim razie od teraz Sony „łączy” siły z Toshibą i miejmy nadzieję, że jak najszybciej przekonamy się o dobrych wynikach tego połączenia. Być może seria Xperia Z7 jesienią nadchodzącego roku będzie pierwszą, która pokaże, że z Japończykami znowu trzeba się liczyć na poważnie.

źródło: Phandroid • Sebosz

  Kupują, kupują, a w Z5C dalej nie potrafili zrobić porządnego aparatu. A szkoda.

 • Michał Dec

  W Sony chyba pracują idioci. Czołowe modele w mobilnej fotografii korzystają z matryc Sony (Iphone czy Samsung), więc po co im Toshiba, która jest odpowiedzialna za moduł aparatu w HTC M9, który jest jednym słowem do niczego. Jeśli chodzi o sam aparat w Z5 to słaba jakość jest spowodowana beznadziejnym algorytmem a nie samym aparatem bo przykładem może być Z3 która ma tą samą matryce co Samsung czy Iphone.

  • AaronXC

   Odpowiedź jest bardzo prosta: żeby zmonopolizować rynek. Pozbędą się konkurencji po prostu. Jeśli nie mogą „trzepać kokosów” na całych smartfonach to będą zarabiać na komponentach do nich.

   • Michał Dec

    Masz rację ale wydaję mi się, że kupno rywala który ma dosłownie ułamek rynku i praktycznie na rynku fotografii mobilnej się nie liczy to głupota. Lepiej zainwestować te pieniądze w rozwój własnych rozwiązań.

    • Qlimax

     Wydaje mi się, że patenty są tu kluczową kwestią.

  • Łukasz Pająk

   Jak wspomniałem w artykule, Toshiba jest też odpowiedzialna za aparat w 808 PureView i Lumii 1020 🙂x