ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Snapdragon 830 obsłuży aż 8 GB RAM – czy to już smartfony „przyszłości”?

Autor: Kamil Lewicki Kategoria: Newsy
qualcomm-snapdragon-830

Swego czasu zastosowanie 3 GB RAM w smartfonie było bardzo dużym wydarzeniem. Niedługo potem pojawiły się jednak modele z 4 GB RAM i historia się powtórzyła. Wojna na ilość wciąż jednak trwa, więc nic dziwnego, że producenci tak bardzo starają się siebie prześcigać na każdej płaszczyźnie. Wygląda więc na to, że Samsung za niedługo pozostawi konkurencję daleko, daleko za sobą.

Zbliżający się małymi kroczkami kolejny flagowy procesor spod skrzydeł koreańskiego producenta Snapdragon 830 będzie gigantem, jeśli chodzi o możliwą wielkość obsłużenia pamięci RAM. Wszystko wskazuje na to, że CPU uciągnie nawet 8 GB pamięci. To dwukrotnie więcej niż obecne, najwyższe propozycje. Dzięki nowej technologii i przejściu z 14 nm na 10 nm przed Snapdragonem 830 otwierają się nowe możliwości.

Samsung-smartphone-6GB-RAM

We wrześniu bieżącego roku Samsung ogłosił, że jest pierwszy na świecie, jeśli chodzi o produkcję chipów RAM 12 Gb LPDDR4 (30 procent szybszych i 20 procent mniej prądożernych od konkurencyjnych 8 Gb)  wykorzystując do tego 20 nm proces technologiczny. Zapewnił przy tym, że od tego momentu smartfony z 6 GB RAM to już tylko kwestia czasu. Przy założeniu, że 8 bitów przypada na 1 bajt, to chip 12 Gb jest w stanie dać nam 1,5 GB RAM. A z racji tej, że mamy ich cztery nietrudno dojść do wyniku 6 GB.

Idąc tym tropem Samsung już w przyszłym roku może ogłosić produkcję chipów 16 Gb w zupełnie nowej technologii, dzięki czemu już niedługo będziemy świadkami zapowiedzi pierwszego smartfona wyposażonego w Snapdragona 830 (nazwa kodowa to prawdopodobnie MSM8998) i 8 GB RAM.

Czy to dużo? Czy to potrzebne? Zastosowanie tak olbrzymiej ilości pamięci w telefonie raczej nie ma sensu. Przeglądanie Internetu, Facebooka i oczywiście korzystanie z funkcji dzwonienia nie wymaga aż tyle pamięci podręcznej. Z drugiej strony otwiera to furtkę do produkcji znacznie mocniejszych tabletów, a wtedy laptopy, podobnie jak PC, zejdą na dalszy plan.

źródło: Phone Arena

Sprawdź najnowsze wpisy