ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Ważna aktualizacja Google Chrome: może oszczędzić nawet 70% transferu

Autor: Łukasz Pająk Kategoria: Aplikacje
google chrome logo klasla

Z czym Wam kojarzy się przeglądarka internetowa Opera? Mi osobiście głównie z reklamowanym wszędzie trybem oszczędzania transferu. Z Google Chrome jest, a raczej było nieco inaczej – pojawiały się różne sztuczki mające zminimalizować ciężar otwieranych stron internetowych, ale dopiero teraz Amerykanie poszli o krok dalej.

Wprowadzony na początku zeszłego roku system oszczędzania transferu w Google Chrome pozwalał na redukcję ciężaru witryn o 50% poprzez specjalny algorytm, który jest wykonywany na amerykańskich serwerach i dopiero później docierał do właściwego odbiorcy. Teraz ta przeglądarka stanie się jeszcze bardziej oszczędna. Co zmieniono, a raczej dodano? Chrome będzie rozpoznawał czy nasze łącze internetowe jest wolne i jeśli faktycznie tak jest to poprzestanie na załadowaniu głównej części strony internetowej, a grafiki pominie. Oczywiście będziemy mieć możliwość dodatkowego otworzenia obrazków i zdjęć, po uprzednim pełnym wczytaniu witryny. Działa to następująco:

google chrome transfer oszczednosc

Oczywiście właśnie dzięki połączeniu tych dwóch wymienionych powyżej sztuczek udało się uzyskać wynik 70% zaoszczędzonego transferu. Jednak póki co nowe funkcje w Chromie dostępne są jedynie w Indonezji i Indiach, a więc obecnie najważniejszych rynkach dla wszystkich producentów.

Kolejnym zastrzeżeniem jest platforma. Oczywiście na pierwszy ogień poszedł Android i nie wiadomo czy Google zdecyduje się rozszerzyć swój pomysł na platformie iOS.

źródło: chrome.blogspot.com

Sprawdź najnowsze wpisy