ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Aplikacja usługi Google Zdjęcia zadba o porządek na smartfonie

Autor: Adrian Smorąg Kategoria: Aplikacje
google-photos-free-up-space

Odkąd aparaty najpierw w telefonach, potem smartfonach rozwinęły się na tyle, że oferują dobrą jakość zdjęć robimy nimi często setki zdjęć. Ostrożni użytkownicy wykonują oczywiście kopię zapasową tychże, co sprawia, że starsze zdjęcia mogą być skasowane z pamięci urządzenia mobilnego. Jak dotąd jednak, o ile kopię zapasową mogliśmy zautomatyzować, to usuwać zdjęcia musieliśmy własnoręcznie, co przy setkach zdjęć zajmuje sporo czasu. Google zauważyło ten problem i wprowadza automatyzację kasowania z pamięci zarchiwizowanych w chmurze zdjęć. W aktualizacji aplikacji Google Zdjęcia wprowadzono w menu ustawień nową opcję Free up Space („uwolnij przestrzeń”), która pozwala automatycznie usuwać przesłane do chmury Google Zdjęcia Konieczność dwukrotnego potwierdzenia chęci włączenia tej funkcji chroni użytkownika przed przypadkową aktywacją tej funkcji, której działanie dla wybranych użytkowników może być niechciane. Kasowane automatycznie są zdjęcia które:

  •  są starsze niż 30 dni
  • zostały przesłane do chmury w oryginalnej formie (jeśli zdjęcie było np. skompresowane to nie będzie usunięte)

W tym miejscu warto odnotować, że zdjęcia są wyświetlane w taki sposób, że (o ile mamy aktywne połączenie internetowe) użytkownik nie zauważa żadnej różnicy między zdjęciami magazynowanymi w chmurze i tymi lokalnymi.

Wprowadzono także opcję pozwalającą zaoszczędzić pamięć na dysku w chmurze, której w wersji darmowej wraz z coraz większą ilością trzymanych na nim danych może z czasem zabraknąć. W prosty sposób możemy teraz załadowane w oryginalnej jakości zdjęcia skonwertować do „bardzo dobrej jakości” co jednocześnie sprawi, że nie będą one wliczane w dostępną dla nas pojemność.

Źródło:googlewatchblog.de

Sprawdź najnowsze wpisy