Większość systemów plików, które są teraz w użyciu, zostały zaprojektowane w czasach, gdy światem rządziły „wirujące dyski”. Cóż, świat się zmienia, a my skupiamy się bardziej na pamięciach flash. Samsung właśnie rozwiązał większość problemów związanych z użyciem starych systemów plików w urządzeniach mobilnych, poprzez opracowanie swojego autorskiego systemu plików, który został nazywany F2FS. Jest on od początku nastawiony na działanie z pamięciami flash, co lepsze, jest open source i został idealnie przystosowany do działania z Androidem.

 

Nie jest to pierwsza próba wdrożenia nowego systemu plików przez Samsunga. RFS był używany w oryginalnym Galaxy S, niestety z katastrofalnym skutkiem. F2FS bazuje na Log-structured File System (LFS), który bierze pod uwagę niektóre z ograniczeń poprzednich systemów LFS. Projektowanie nowego systemu plików dla pamięci flash ma sens, a zastosowanie F2FS powinno mieć lepsze skutki niż dotychczas używane ext4 i exFAT.

Na szczęście dla nas, Samsung nie zachował swojego nowego dzieła tylko dla siebie. Dyski SSD i karty pamięci będą mogły również korzystać z F2FS, jednak ten system plików nie będzie zapewne od razu obsługiwany na takich platformach jak MS Windows.

Zmartwionych tym, czy uda się podłączyć urządzenie z F2FS do komputera i co najważniejsze z niego skorzystać, uspokajam – dzięki FUSE/MTP system obsłuży takie urządzenia, nawet gdy sam nie będzie obsługiwał F2FS.

Źródło: Android Police

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Redaktor