ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Facebook musi przestać śledzić obywateli. W przeciwnym razie będzie płacić gigantyczne kary

Autor: Paweł Bilski Kategoria: Newsy
(DPA) FACEBOOK

Facebook dostał właśnie dwudniowe ultimatum na zaprzestanie śledzenia belgijskich obywateli, którzy nie posiadają konta na tym portalu. Według Belgijskiej Komisji Prywatności Facebook narusza zasady prywatności, i musi wyzbyć się tych praktyk.

Sprawa trafiła do sądu już kilka miesięcy temu, kiedy Facebook zmienił warunki użytkowania, co miało ułatwić mu przechowywanie danych użytkowników, a następnie wykorzystania ich do celów komercyjnych. Belgijska Komisja Prywatności ustaliła również, że firma Zuckerberga śledzi osoby, które nie mają w tym serwisie społecznościowym swojego konta.

We wszystkim chodzi oczywiście o przechowywanie plików cookies.  Według orzeczenia sędziego portal powinien usuwać owe pliki po zakończonej sesji, czego oczywiście nie robi. Facebook jak łatwo się domyślić odparł te zarzuty sugerując, że przechowuje te pliki w celu ochrony użytkownika, a od decyzji sądu będzie się odwoływał.

Jeśli jednak amerykańska firma nie ustosunkuje się do wyroku, to będzie zobowiązana do płacenia kary w wysokości 250 tysięcy euro dziennie.

Źródło: gsmarena

Sprawdź najnowsze wpisy