ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Google dostosuje swoje aplikacje do tabletów z Androidem

Google dostosuje swoje aplikacje do tabletów z Androidem

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Google kilka lat temu oficjalnie uśmierciło tablety z Androidem, chociaż ostatnie ruchy firmy zdają się sugerować, że gigant zmienił zdanie w tej kwestii. Już Android 12L, czyli dostosowany do dużych i rozkładanych ekranów zdaje się sugerować, że Google na nowo zaufało tabletom, chociaż równie dobrze w systemie tym mogło chodzić o duże, składane ekrany, jak w serii Samsung Galaxy Z Fold. Jednak prawdziwym dowodem większego zaufania do porzuconej kategorii sprzętu jest fakt, że Google dostosuje swoje aplikacje do tabletów z Androidem.

Google dostosuje swoje aplikacje do tabletów z Androidem

Google dostosuje swoje aplikacje do tabletów z Androidem

Dokładniej rzecz biorąc chodzi tu o rozwinięcie funkcjonalności w aplikacjach Google Workspace. Google dostrzegło w końcu, że te na tabletach z Androidem wyświetlają się tak samo, jak na smartfonach, co przy tak dużej powierzchni ekranu jest zwykłym marnotrawstwem przestrzeni. Nie oznacza to jednak, że będziemy teraz mieli masę funkcji/aplikacji w jednym miejscu – co to, to nie. Takie podejście ma niewiele wspólnego z ergonomią pracy i możliwością skupieniu się na zadaniu. 

Google dodało jednak coś, co się sprawdzi na tak dużych powierzchniach, czyli obsługę przeciągania i upuszczania. Dzięki niej treści takie jak tekst i obrazy mogą być teraz przeciągane i upuszczane z aplikacji takich jak Chrome czy Sheets do istniejącego dokumentu lub arkusza kalkulacyjnego. Użytkownicy mogą również przesyłać pliki w aplikacji Drive za pomocą metody przeciągnij i upuść, a także dodawać linki do plików z Dysku Google podczas przeciągania ich do Keep, aplikacji Google do robienia notatek. Ten ostatni, w międzyczasie, pozwala użytkownikom przeciągnąć obrazy z notatek i wstawić / załadować je do innej aplikacji.

Ponadto, aktualizacje Dysku Google obejmują nowy układ okna side-by-side, który otwiera dwa okna dysku dla lepszego wielozadaniowości – czyli działa podobnie jak Total Commander. Funkcja ta jest dostępna po dotknięciu menu z trzema kropkami obok pliku i wybraniu opcji Otwórz w nowym oknie. To wszystko, to jednak przedsmak.

Google ogłosiło bowiem, że aplikacje Workspace otrzymają wsparcie dla skrótów klawiaturowych znanych z większości pakietów biurowych. Tym samym zaznaczanie, wklejanie, wycinanie, kopiowanie i inne podstawowe czynności będzie można wykonać przy pomocy dołączonej klawiatury, a nie gestów i przycisków ekranowych na tablecie.

Podsumowując te wszystkie zmiany, to upodabniają one aplikacje z tabletów, do tych z PC dodając funkcje, które są już standardem na mniej mobilnych platformach. To olbrzymia zmiana na plus. Do tej pory tablety z Androidem, nawet ze sparowaną klawiaturą trudno było uznać za narzędzie do pracy przy edycji tekstu. Teraz zaś można już się pokusić o stwierdzenie, że są do tego o krok bliżej.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najnowsze wpisy