ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Kasowanie aplikacji Google

Kasowanie aplikacji Google w każdym smartfonie i sklep Epic na iOS!

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Epic już od dawna walczy z Apple o możliwość otworzenia swojego sklepu na iOS, który będzie alternatywą dla App Store. Punktem zapalnym było tu wyrzucenie Fortnite z tego ostatniego, chociaż całość wyglądało na zaplanowaną akcję ze strony giganta. Wiele wskazuje na to, że firma w końcu odniesie sukces… a przynajmniej skorzysta na zmianie, która teoretycznie nie ma nic wspólnego z jego działaniami. Unia Europejska chce wymusić na Apple otwarcie na alternatywne sklepy. Dla nas jednak kluczowe jest kasowanie aplikacji Google.

Kasowanie aplikacji Google i alternatywne sklepy w iOS

Kasowanie aplikacji Google
Nie na siebie się wściekają

Warto tu dodać, że nie jest to wcale nowy projekt. Tak naprawdę już od końca 2020 roku Unia Europejska opracowuje przepisy, które mają wymusić na gigantach otwartość na alternatywne źródła aplikacji. O ile w przypadku Google, które dopuszcza alternatywne sklepy z aplikacjami to tylko formalność, tak dla Apple będzie to bardzo gorzka pigułka do przełknięcia.

Warto tu dodać, że chociaż machina urzędnicza jest powolna, to wszystko zmierza ku szczęśliwemu zakończeniu i nowe przepisy mają obowiązywać jeszcze w tym roku. Kamieniem milowym we wprowadzaniu tych zmian jest to, że Komisja Europejska przyjęła w zeszłym tygodniu Digital Markets Act (DMA) i Digital Services Act (DSA). Te dwa pakiety przepisów zostały zaprojektowane w celu kontroli władzy gigantów technologicznych na rzecz konsumentów.

Jednak Google także nie ma powodów do zadowolenia. Poza dostępem do alternatywnych sklepów z aplikacjami będziemy mogli także odinstalować każdy program z naszego smartfona i zrezygnować ze wszystkich usług. Chcesz się pozbyć wszystkiego, co ma związek z Google, a nie chcesz instalować alternatywnych wersji systemu operacyjnego? Kasowanie aplikacji Google będzie w standardzie dla każdego nowego smartfona!

Tym samym, kiedy już przepisy wejdą w życie, to będziemy mogli robić z naszymi smartfonami, czego tylko zechcemy. Chociaż i tu pojawiają się pewne ograniczenia. Trudno bowiem spodziewać się, że giganci chętnie się dostosują do nowych przepisów. Ich realne wejście w życie może być więc dość… bolesne. Co więcej, nie ma co liczyć na to, że starsze urządzenia dostaną takie możliwości. Dopiero wersje Androida wypuszczone po tym, jak Google pogodzi się z nową rzeczywistością, pozwolą nam na kasowanie aplikacji Google i innych zapychaczy.

I chociaż przepisy wejdą w życie jeszcze tej jesieni, to tak naprawdę nie wiadomo kiedy będą one miały swoje praktyczne zastosowanie. Pozostaje mieć nadzieję, że nie będziemy musieli czekać na to jakoś szczególnie długo. Wszystko zależy od tego, jak bardzo unijni urzędnicy będą naciskać na gigantów.

Źródło: TechSpot, ec.europa.eu

Sprawdź najnowsze wpisy