ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

[WIT #9] Nie dziwię się, że sprzedaż Lumii spadła o 54%. Czekam na Surface Phone!

Autor: Adam Lulek Kategoria: Newsy
Surface Phone

 
Trzeci kwartał był trudny dla działu komórkowego Microsoftu. Przychody ze sprzedaży spadły o 54% w ujęciu rok do roku, co prowadzi do wniosku, że tylko 5,8 mln telefonów Lumia zostało sprzedanych w okresie trzech miesięcy. W tym samym kwartale rok wcześniej liczba ta wynosiła 9,3 mln smartfonów. Nawet w okresie Q2 tego roku klienci kupili 8,4 mln urządzeń. Dane te nie napawają optymizmem. Trudno się dziwić, skoro w tym czasie firma nie przedstawiła żadnej sensownej premiery.
 
Warto przypomnieć, że na początku tego miesiąca, Microsoft wprowadził trzy nowe telefony Lumia w tym flagowce: Lumia 950 i Lumia 950 XL. Ponadto pokazany został również produkt klasy budżetowej o nazwie Lumia 550. Dziwnym posunięciem jest decyzja o sprzedaży modelu XL tylko poprzez Sklep Microsoftu, mimo iż operatorzy w USA byli zainteresowani jego dystrybucją. Istnieje również przekonanie, że firma planuje zreorganizować swój dział mobilny i zacząć produkować smartfony od zera pod nazwą Surface Phone. Jak będzie naprawdę, czas pokaże.
 
Spółka jednak patrzy na dział mobilny z optymizmem, ponieważ:
– wierzy w sukces nowych Lumii, które na nowo przyciągną klientów (ja osobiście nie wierzę),
– na skutek powodzenia innych produktów i usług, sprzedaż smartfonów również będzie dobra,
– posiada ciekawy ekosystem mobilny z uniwersalnymi aplikacjami na Windowsa.
 
Kluczowy okaże się start nowych Lumii i ich recenzje. Jeżeli będą one negatywne, firma będzie miała problem. Gdy nowe produkty skończą jak Fire Phone od Amazonu, czy ostatnie popisy BlackBerry (nie wliczając jeszcze modelu Priv), to Windows Phone taki, jakiego znamy może się skończyć.
 
Warto również dodać, że poza Acerem i Alcatelem, nie ma żadnego producenta, który wspierałby obecnie mobilny Windows swoimi produktami. HTC w ogóle walczy o przetrwanie na rynku, Samsung jest zajęty promowaniem urządzeń z Androidem itp. Platformę „z oknami” utrzymują jedynie rynki rozwijające się. Microsoft potrzebuje urządzeń, które naprawdę będą „premium”, bo w moim przekonaniu nowe Lumie (o czym niejednokrotnie pisałem) nie są.
 
Póki co, po opublikowaniu wyników finansowych, kurs akcji giganta poszedł w górę. W końcu sektor komórkowy to tylko niewielka część przychodów Microsoftu. Wszystkie inne działy radzą sobie bardzo dobrze. Z raportu wynika, że wartość następujących produktów i usług urosła:

  • Bing o 29%
  • Office 365 o 66%
  • Licencje konsumenckie o 157%
  • Rezerwacje handlowe o 10%
  • Serwery o 9%
  • Azure o 135%
  • Usługi chmury o 8%.

Warto dodać, że sprzedaż Windowsa 10 i urządzeń spadła, ale oczekiwania co do Surface Pro 4 i Surface Book są bardzo wysokie. Nic dziwnego, pierwsze hands-on są bardzo pozytywne. Widać, że firma włożyła w nowe produkty dużo pracy i pieniędzy (szkoda, że Lumie nadal traktowane są po macoszemu). Oczekuje się, że dobry odbiór Windowsa 10, przyczyni się do większego zainteresowania systemem mobilnym. Microsoft ma również nadzieję, że Windows Continuum spowoduje wzrost sprzedaży Lumii. Śmiem w to wątpić. O ile ma to sens w tabletach czy laptopach, to w smartfonach nie za bardzo. Kto będzie podpinał swój telefon do ekranu, żeby z niego skorzystać?
 
Na koniec należy również przypomnieć, że Microsoft zarabia także na licencjonowaniu swoich patentów na urządzenia z Androidem. Nie rozumiem, dlaczego każdy inny dział radzi sobie tak dobrze, a jedynie część mobilna kuleje i to od lat. Może mieć to związek z bardzo silną konkurencją ze strony urządzeń z Androidem i iOSem, bądź z drugiej strony ze słabymi i nieinteresującymi smartfonami od Microsoftu. Nowe produkty Surface (Surface Pro 4 i Surface Book) są zaskakujące i bardzo dobre! Dlaczego przedsiębiorstwo nie może podejść do telefonów w ten sam sposób? Mam nadzieję, że Microsoft skończy zabawę z Lumiami i zacznie wszystko od zera. Czekam na Surface Phone!
 
źródło: własne, windowscentral

Sprawdź najnowsze wpisy