ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Świebodzin inwestuje w rozwój! 12 milionów na inteligentne śmietniki

Autor: Mateusz Jamroz Kategoria: Newsy

Świebodzin staje się znany już nie tylko z pomnika Jezusa, który stanął w mieście kilkanaście lat temu. Tym razem miasto stawia na inne rozwiązanie. Burmistrz planuje postawić inteligentne śmietniki, które mają kosztować 12 milionów złotych!

Świebodzin wzorem?

Mimo że wielu mieszkańców miasta narzeka na nowoczesne rozwiązanie, burmistrz prawdopodobnie dopnie swego. Gmina ma w planie zrealizować Kompleksowy System Indywidualnej Segregacji Odpadów. Właśnie to ma kosztować gminę niecałe 12 milionów PLN. W mieście mają powstać nowoczesne pojemniki na odpady. Co ciekawe inwestycja ma kosztować 5750 zł na użytkownika, czyli naprawdę sporo jeśli chodzi o jednorazowy wydatek. Jednak nic dziwnego, że gmina chce ponieść takie koszta!

Co wchodzi w cenę nowego pakietu?

Świebodzin

Otóż kilka ciekawych rzeczy. Po pierwsze system do zarządzania całym ekosystemem. Po drugie cały System Indywidualnej Segregacji Odpadów. To innowacyjne podejście może zrewolucjonizować korzystanie ze śmietników w Świebodzinie. Klapy każdego pojemnika mają podnosić się dopiero po zeskanowaniu kodu, który będzie naklejony na worek do śmieci. We wnętrzu kontenerów ma znajdować się wiele czujników, które sprawdzą, ile ważą śmieci i jakiego rodzaju odpady wpadły do kosza. Co ciekawe system przypisze także odpady do konkretnego mieszkania! W odpowiedzi na nowy system pojawiły się także wzburzone głosy mieszkańców Świebodzina, którzy mówią o braku prywatności. To będzie także dobra pułapka na osoby, które nie segregują śmieci.

Taki ból. Trzeba będzie dokładnie sortować śmieci, bo inaczej będzie kara. Anonimowość się skończyła. Ludzie czy wy nie widzicie, że sami na to zasłużyliśmy? Niektórzy nawet się nie zastanowią, gdzie mają wyrzucić śmieci, tylko wrzucają jak popadnie

Komentarz w sprawie nowych śmietników

Jak będzie działał system?

Ten ma być przypisany do indywidualnego konta mieszkańca w systemie SISO. System będzie monitorował ile i jakich odpadów generuje się w każdym miesiącu albo roku. Oprogramowanie ma także pomóc usprawnić gospodarkę odpadami. Dzięki temu miasto będzie mogło usprawnić proces identyfikacji przetwarzania konkretnych surowców. Gmina chce wykonać łącznie sześć obudów do pojemników za 12 milionów złotych. Korzystałoby z nich 2086 mieszkańców. Co ciekawe, gmina otrzymała dofinansowanie w kwocie 11,4 mln złotych z programu Polski Ład. 

Skończmy z myśleniem, że miasto ma być zawsze tanie. Tanio już było, tanio więcej nie będzie, a jeżeli chcemy miasto budować na solidnych podstawach, a nie z dykty, to czasami pewne rzeczy muszą kosztować, zwłaszcza, że ich koszt nie będzie poniesiony bezpośrednio przez mieszkańców

Tomasz Sielick, Burmistrz Świebodzina

Sprawdź najnowsze wpisy