ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Internet w Rosji jest coraz wolniejszy

Internet w Rosji jest coraz wolniejszy – to efekt sankcji

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

To, że Rosji nie należy rozpatrywać przez pryzmat Moskwy to stara prawda, która znów znalazła swoje potwierdzenie. Rośnie kolejna różnica pomiędzy stolicą i resztą kraju. Otóż internet w Rosji jest coraz wolniejszy, chociaż nie dotyczy to samej Moskwy. Dysproporcje są jednak znaczne. I chociaż jak na razie wynikają one z większego tempa rozwoju infrastruktury w mieście Putina, to wkrótce się to zmieni.

Internet w Rosji jest coraz wolniejszy

Internet w Rosji jest coraz wolniejszy

Dobrym przykładem jest tu internet mobilny. Ten w aglomeracji moskiewskiej był 1,9 razy szybszy niż jego średnia w całym kraju. To jednak przeszłość, ponieważ teraz jest on 2,2 razy szybszy. Średnia prędkość mobilnego Internetu w stolicy Rosji wzrosła w ciągu roku o 11 Mb/s i na koniec maja wyniosła 48,3 Mb/s. W przypadku pozostałych regionów nie odnotowano takiej poprawy.

Oczywiście, cała reszta Rosji jest znacznie większa, przy jednoczesnym małym zagęszczeniu ludności. Więc teoretycznie przyśpieszenie Internetu w stolicy powinno być o wiele łatwiejsze. Sęk w tym, że poprawa poza Moskwą była symboliczna i najniższa od lat. Co więcej, w związku z sankcjami i ograniczeniem dostępu do sprzętu sieciowego rosyjscy analitycy obawiają się, że sieci poza Moskwą mogą zacząć się degradować z powodu braku modernizacji.

Rosjanie liczą na zniesienie sankcji lub zmianie decyzji ze strony chińskich dostawców, których te teoretycznie nie obowiązują. Warto bowiem zaznaczyć, że Huawei i ZTE nie chcą dostarczać sprzętu do budowy sieci w Rosji. Tu więc upada najpopularniejszy argument w razie problemów Kremla, wedle którego Putin nie ma powodów do obaw, bo Chińczycy mu pomogą: otóż w tej sprawie tego nie zrobią.

Kolejną szansą dla Rosji jest sprowadzanie sprzętu nieoficjalnymi kanałami. To jest jednak bardziej zawodne i cechuje się niższą przepustowością dostaw. Nie ma więc mowy o tym, aby do tego kraju docierał on w wymaganych ilościach. Internet w Rosji jest coraz wolniejszy i nie ma perspektyw na to, że ulegnie to zmianie — wręcz przeciwnie: cały proces tylko przyśpieszy.

Czemu jednak skupiam się na internecie mobilnym, a nie stałym łączu? No cóż, ponieważ to właśnie internet mobilny ma największy zasięg w tym kraju. Wszystko to z powodu jego olbrzymiego obszaru oraz gęstości zamieszkiwania. Pozostaje tylko pytanie: czy to dla rosyjskiej władzy faktycznie jest jakiś problem? W końcu telewizja i radio zapewniają o wiele lepszy przekaz propagandowy, ponieważ uniemożliwiają one zetknięcie się z innym przedstawieniem sprawy — rzecz jasna, o ile hakerzy się nie włamią i nie puszczą własnego przekazu.

Źródło: kommersant.ru

Sprawdź najnowsze wpisy