ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

TikTok zablokowany przez Google i Apple? Korporacje wezwane do zbanowania aplikacji

Autor: Mateusz Jamroz Kategoria: Newsy

TikTok to nie tylko kolejna aplikacja wideo. To wilk w owczej skórze. Takim cytatem rozpoczął swój wpis Brendan Carr, który jest komisarzem FVV. Ten wysłał także listy do CEO korporacji.

TikTok będzie zbanowany?

Biden zdejmuje blokadę z TikToka i WeChat
Fot. PixaBay

Brendan Carr w swoim tweecie zamieścił także kopię listu, który wysłał do Apple i Google, prosząc firmy o usunięcie TikTok ze swoich sklepów z aplikacjami. Starszy republikański komisarz agencji odwołuje się do niedawnego raportu BuzzFeed News, w którym zbadano wycieki audio z 80 wewnętrznych spotkań TikTok. Na podstawie nagrań audio chińscy pracownicy firmy macierzystej TikTok — ByteDance wielokrotnie uzyskiwali dostęp do prywatnych informacji o użytkownikach w USA.

Wycieki TikToka

Jeden z członków działu zaufania i bezpieczeństwa TikTok powiedział podobno podczas spotkania we wrześniu 2021 r., że „wszystko widać w Chinach”. Z kolei na innym spotkaniu, że inżynier z Pekinu, określany jako „Master Admin”, ma „dostęp do wszystkiego”. Dziwnym przypadkiem kilka godzin przed opublikowaniem raportu przez BuzzFeed News, TikTok ogłosił, że przeniósł 100% ruchu użytkowników ze Stanów Zjednoczonych do nowej infrastruktury Oracle Cloud. Ten ruch miał rozwiać obawy władz USA, jednak jak się okazuje — ten ruch nie przyniósł oczekiwanego skutku, a wręcz przeciwnie!

Carr twierdzi, że TikTok „Gromadzi historię wyszukiwania i przeglądania, wzorce naciśnięć klawiszy, identyfikatory biometryczne, wersje robocze wiadomości i metadane, a także tekst, obrazy i filmy przechowywane w schowku urządzenia.”

List bez odpowiedzi

Chiny ograniczają TikToka do 40 minut
Fot. PixaBay

W swoim liście Carr wymienił jednak inne raporty przedstawiające „dotyczące dowodów i ustaleń dotyczących praktyk TikTok dotyczących danych”, które obejmują poprzednie przypadki obejść zabezpieczenia Androida i iOS w celu uzyskania dostępu do poufnych danych użytkowników.

Oczywiste jest, że TikTok stanowi niedopuszczalne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego ze względu na rozległe gromadzenie danych w połączeniu z najwyraźniej niekontrolowanym dostępem Pekinu do tych wrażliwych danych

Brendan Carr o TikToku

Komisarz dał korporacjom czas do 8 lipca, aby wyjaśnić dlaczego, te nie usunęły ich ze swoich sklepów z aplikacjami.

Źródło: twitter.com

Sprawdź najnowsze wpisy