ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

NASA wyjaśnia czym jest projekt CAPSTONE

Autor: Mateusz Jamroz Kategoria: Newsy

NASA poinformowała, czym jest projekt CAPSTONE. Ten jest częścią programu Artemis i ma pomóc zmniejszać ryzyko misji przez weryfikacje nowych technologi oraz badaniu dynamiki orbity, na której będzie pracował.

NASA rozpoczyna projekt CAPSTONE

CubeSat to satelita wielkości kuchenki mikrofalowej! Urządzenie waży ledwie 24 kilogramy i ma posłużyć jako pierwszy statek kosmiczny do testów eliptycznej orbity księżycowej CAPSTONE. Projekt ma być furtką dla rozwijania programu Artemis.

Orbita CAPSTONE

Orbita, formalnie znana jako prawie prostoliniowa orbita halo, jest znacznie wydłużona. Jej lokalizacja znajduje się w precyzyjnym punkcie równowagi w grawitacji Ziemi i Księżyca. Orbita ma zapewnić stabilność w długoterminowych misjach, takich jak Gateway, i wymaga minimalnej ilości energii do utrzymania. Dzięki tej orbicie NASA może ustalić idealną lokalizację dla projektu Artemis. Z jej wykorzystaniem astronauci będą mogli jeszcze prościej dolecieć na księżyc i dalej! Dzięki wykorzystaniu tej orbity NASA będzie mogła jeszcze lepiej zaplanować zużycie paliwa, ponieważ grawitacja w tym miejscu jest na tyle silna, że zużycie można znacznie zminimalizować.

Długa podróż, jednak potrzebna

Po czteromiesięcznej podróży do miejsca docelowego CAPSTONE. Satelita będzie okrążać ten obszar wokół Księżyca przez co najmniej sześć miesięcy, aby zrozumieć charakterystykę orbity. W szczególności zweryfikuje wymagania dotyczące mocy i napędu w celu utrzymania orbity zgodnie z przewidywaniami modeli NASA, zmniejszając niepewność logistyczną. Projekt ma zademonstrować innowacyjne rozwiązania związane z nawigacją między statkami kosmicznymi a możliwościami komunikacyjnymi z Ziemią.

NASA patrzy w przyszłość

Aby przetestować te nowe możliwości nawigacji, satelita ma drugi dedykowany komputer pokładowy i radio, które będą wykonywać obliczenia w celu określenia, gdzie CubeSat znajduje się na swojej ścieżce orbitalnej. CubeSat ma wystartować jeszcze w tym miesiącu, jednak czasu pozostało niewiele.

Jakie są cele misji?

  • Weryfikacja charakterystyki księżyca w pobliżu orbity halo
  • Wejście i utrzymanie się na orbicie
  • Demonstracja nowych usług nawigacji
  • Otwarcie „Bram” dla projektu Artemis

Źródło: nasa.gov

Sprawdź najnowsze wpisy