ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Jak oszczędzać wodę? Orange podpowiada!

Autor: Mateusz Jamroz Kategoria: Newsy

Odpowiedź na pytanie jak oszczędzać wodę, może być naprawdę trudna. Sposobów jest masa, jednak Orange podpowiada jak wykorzystać do tego nowoczesne technologie!

Oszczędność wody to trudna sprawa!

jak oszczędzać wode?

Jak podaje Orange tylko w ciągu minionych 2 lat w 20 przedsiębiorstwach wodno-kanalizacyjnych doszło do prawie 2 tysięcy awarii sieci wodociągowej. Jak się okazało ponad jedna trzecia wody wyciekła z sieci, zanim jeszcze zdążyła trafić do okolicznych kranów. Straty wody zostały wycenione na 21 milionów PLN. Jak podaje pomarańczowy operator można było tego uniknąć stosując rozwiązanie Smart Water!

Wśród państw UE jesteśmy na czwartym miejscu od końca pod względem zasobów wody. Gorzej jest tylko w Czechach, na Cyprze i na Malcie. Globalnie ponad 2 mld ludzi nie ma dostępu do czystej wody pitnej. Ten postępujący kryzys wodny to wynik zmian klimatycznych.

Komunikat prasowy Orange

Jak oszczędzać wodę? Korzystać ze Smart Water!

To rozwiązanie to bilansowanie wody. Operator na wodomierzach instaluje specjalne nakładki, które posiadają wbudowaną kartę SIM. Dzięki temu dane wysyłane przez wodomierze trafiają bezpośrednio na serwer. To rozwiązanie pozwoliło na śledzenie zużycia wody w czasie rzeczywistym! Operator dokładnie wie, ile wody przepływa przez konkretny wodomierz!

Jeśli ilości różnią się między kolejnymi urządzeniami pomiarowymi, przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne natychmiast dostaje alarm. Wiadomo, że coś dzieje się między dwoma konkretnymi urządzeniami pomiarowymi. To może być np. pęknięta rura albo zwykła kradzież. W ten sposób można dokładnie identyfikować miejsce awarii i zapobiec nie tylko stratom wody, ale też kosztownym remontom chodników czy dróg.

Komunikat prasowy Orange

Użytkownicy także otrzymają powiadomienia

To nie tak, że tylko przedsiębiorstwa otrzymują konkretne wiadomości o zużyciu wody. Smart Water jest w stanie wyłapać nieprawidłowości u indywidualnych użytkowników i powiadomić ich o tym. Wszystko odbywa się na podstawie danych z systemów, nad którymi czuwają przeszkoleni pracownicy!

System Smart Water od Orange pomaga oszczędzać wodę już w 35 miejscowościach, a w planie jest rozwój o kolejne miejsca na mapie Polski.

Źródło: Komunikat prasowy Orange

Sprawdź najnowsze wpisy