ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Formuła E testuje nowe bolidy Gen 3! Tym razem przejadą cały wyścig

Autor: Mateusz Jamroz Kategoria: Newsy

Jak wszyscy doskonale pamiętamy, Formuła E miała trudne początki. Szczególnie pamiętną porażką było rozładowanie się bolidów przed samą metą. Teraz doczekaliśmy się kolejnej generacji samochodów, które prawdopodobnie przejadą cały wyścig.

Formuła E prezentuje nowy bolid

Formuła E

Otóż nie tak dawno temu Formuła E zaprezentowała swój najnowszy pojazd trzeciej generacji. Jak twierdzą, ten jest szybszy, zwinniejszy i ponoć jest najbardziej wydajnym samochodem wyścigowym na świecie! Bolid został zaprezentowany na angielskim torze Goodwood, Model to Mahinda M9 Electro, a za jej sterami usiadł Nicki Haidfeld.

Na swoim koncie na Twitterze Goodwood powiedział, że Heidfeld „nie powstrzymywał się” i wyglądało na to, że samochód przejechał czyste okrążenie poza kilkoma drobnymi blokadami. Bolid 3 generacji jest znacznie lżejszy od swojego poprzednika. Ten waży tylko 840 kilogramów względem wcześniejszych 920 kg. To jeden z powodów, dla których nowy bolid osiąga lepsze wyniki.

Gen 3 zaprojektowany do wyścigów ulicznych

Najnowsza generacja bolidu elektrycznego została specjalnie zaprojektowana tak, aby brać udział w wyścigach ulicznych do 322 kilometrów na godzinę. Mowa o wyścigach ulicznych, ponieważ nowe bolidy są znacznie zwrotniejsze od swoich poprzedników, a także od tych, które oglądamy w F1. Bolidy elektryczne są także bardzo wydajne, producenci chwalą się, że dzięki technologi hamowania regeneracyjnego nowe samochody są w stanie odzyskać dwa razy więcej energii w porównaniu do Gen 2. Gdyby rozłożyć to na liczby to można stwierdzić, że nowe bolidy elektryczne przekształcają 90 procent energii akumulatora w moc mechaniczną. Z kolei w F1 to tylko 52%

Gen 3 potwierdzone!

Obecnie już 11 zespołów potwierdziło, że będzie brało udział w imprezach Fomuły E. 11 zespołów jest już w posiadaniu 22 nowych bolidów. Wśród nich pojawiają się tacy giganci jak Mercedes-EQ, Jaguar, Maserati, Nissan, czy Porshe! Pierwszy sezon zawodów trzeciej generacji ma rozpocząć się już zimą tego roku! Sezon będą poprzedzały testy, jednak wszystko wskazuje na to, że bolidy na pewno dojadą do końca wyścigu i wystarczy im baterii.

Źródło: twitter.com

Sprawdź najnowsze wpisy