ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
amazon Alexa

Tęsknisz za zmarłymi bliskimi? Amazon ma pomysł, który przeraża lub pociesza

Autor: Mateusz Jamroz Kategoria: Newsy

Rozwój AI zaczyna zmierzać w różnych kierunkach. Kiedy inne marki skupiają się na poprawieniu doświadczenia, związanego z użytkowaniem sprzętu Amazon stawia na niecodzienną funkcję!

Amazon ujawnia nową funkcję Alexy

Firma zademonstrowała tę funkcję na tegorocznej konferencji MARS, pokazując film, w którym dziecko prosi Alexę o przeczytanie bajki na dobranoc głosem jego zmarłej babci. Brzmi to naprawdę przerażająco, tym bardziej że osoba dorosła ma pełną świadomość tego, że ktoś umarł. W przypadku dzieci może być trochę inaczej, co może mieć negatywny wpływ.

Jak widzieliście w tym doświadczeniu, zamiast głosu Alexy czytającego książkę, jest to głos babci dziecka.

Rohit Prasad, główny naukowiec Amazon ds. Alexa AI

Naukowiec twierdzi, że dodawanie ludzkich atrybutów do systemów AI jest dla Amazona bardzo ważne. Uzasadnił to słowami:

W czasach trwającej pandemii, kiedy tak wielu z nas straciło kogoś, kogo kochamy. Chociaż sztuczna inteligencja nie może wyeliminować bólu utraty, z pewnością może sprawić, że ich wspomnienia przetrwają

Rohit Prasad, główny naukowiec Amazon ds. Alexa AI

Mnie jednak zastanawia to czy ból po stracie kogoś bliskiego poprzez tę funkcję może trwać znacznie dłużej.

Amazon czeka

Amazon nie określił, czy ta funkcja zostanie kiedykolwiek upubliczniona, ale twierdzi, że jej systemy mogą nauczyć się naśladować czyjś głos z zaledwie jednej minuty nagranego dźwięku. Dzięki filom i notatkom głosowym, które cieszą się ogromną popularnością, ktoś będzie mógł zeskanować głos dowolnej osoby i umieścić go w Alexie. Cóż tu zastanawia mnie fakt potencjalnego wykorzystania tej technologi przeciw komuś. Jeśli ktoś udostępnia swój głos publicznie, nie powinno być problemu z wykorzystaniem go. Zastanawiające jest też to czy ta technologia nie będzie wykorzystywana np. do oszustw.

Co z etycznością?

To główne pytanie, które zadawałem sobie, jak dowiedziałem się o wspomnianej wyżej technologi. Dziecku trudno wytłumaczyć, że ktoś bliski umarł. Więc jak wytłumaczyć, że babcia może dalej czytać bajki na dobranoc? A co w przypadku jeśli ktoś straci ukochaną osobę i zaszyje się w domu, rozmawiając tylko z Alexą, która będzie nędzną imitacją prawdziwej osoby? To naprawdę trudny temat, bo w grę wchodzą prawdziwe emocje.

Źródło: Amazon Mars

Sprawdź najnowsze wpisy