ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
SpaceX z zakazem działalności w Indiach

Czy technologia 5G wygryzie system Starlink?

Autor: Mateusz Jamroz Kategoria: Newsy

SpaceX stworzyło specjalny raport, który twierdzi, że obecność 5G na rynku może zakłócić działanie systemy Starlink. Problemy mają być spowodowane częstotliwością sieci 5G.

Starlink na Ukrainie

W tym tygodniu firma Elona Muska, opublikowała specjalny raport. Wynika z niego, że Starlinki mogą mieć problem z działaniem, ponieważ sieć komórkowa 5G oraz pakiet telewizyjny proponowany przez operatora Dish pracują w tej samej częstotliwości co satelitarny internet Muska.

Analiza SpaceX

Testy beta Starlink

W swoim raporcie firma twierdzi, że jeśli Dish postanowi uruchomić swoją usługę naziemną w częstotliwośći 12,2 GHz, zakłócenia mogą nastąpić aż u 77% procent klientów korzystających z internetu satelitarnego. To ogromne ryzyko dla działalności firmy. Problem dotyczy tylko niektórych rynków, jednak ponad 3/4 to naprawdę sporo. Natomiast Dish twierdzi, że nie pojawią się żadne problemy, jeśli ci wykorzystają częstotliwość 12 GHz.

Chcemy współistnienia. Wierzymy, że to jest możliwe. Nasza firma chce chronić naszą własną usługę satelitarną.

Jeff Blum, wiceprezes Dish ds. zewnętrznych i legislacyjnych

Dish aktualnie jest w trakcie oceny analizy SpaceX.

SpaceX miał wystrzelić kolejne satelity

Elon Musk oskarżony przez Chiny

Jak wszyscy pamiętają, amerykański koncern jest w posiadaniu około 2700 satelitów, które krążą nad naszą planetą. Raport podaje także, że firma ma ponad 400 000 klientów na całym świecie. Musk planuje powiększenie floty satelit do 42 000 w ciągu następnych kilku lat, tak aby internet Starlink dotarł do jednej trzeciej światowej populacji, która wciąż nie ma dostępu do sieci. Musk twierdzi także, że jeśli Dish uruchomi pasmo 5G o częstotliwości 12 GHz, jego plan może się nie udać.

Nawet przy tych bardzo korzystnych założeniach analiza wyraźnie pokazuje, że wprowadzenie usługi mobilnej w paśmie 12 GHz zakłóciłoby usługi już przydzielone i działające w paśmie i zakłóciłoby usługi satelitarne nowej generacji dla Amerykanów w całym kraju

Raport firmy SpaceX

Aby wyciągnąć wnioski i dowiedzieć się więcej, musimy poczekać na badania prowadzone przez Dish.

Źródło. SpaceX

Sprawdź najnowsze wpisy