ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Jazda hulajnogą elektryczną po alkoholu to poważny błąd – TIER chce mu zapobiegać

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

TIER chce zapobiegać zjawisku, jakim jest jazda hulajnogą elektryczną po alkoholu. W tym celu operator tych pojazdów współpracuje z platformą FREE NOW. Osoby, które spożywały niedawno alkohol, będą przekonywane do tego, by wybrać inny środek transportu, niż hulajnoga. Taki, w którym będą pasażerami, a nie kierowcami.

Jazda hulajnogą elektryczną po alkoholu – jak TIER chce walczyć z tym zjawiskiem?

Przy okazji świąt oraz w sezonie wakacyjnym często zwraca się uwagę na to, by nie prowadzić samochodu po spożyciu alkoholu. Prowadzone są specjalne kampanie przestrzegające przed takim zachowaniem. Nie można jednak zapominać również o zagrożeniu, jakie stwarzają pijani użytkownicy innych pojazdów, np. elektrycznych hulajnóg.

Prowadzenie e-hulajnogi po alkoholu to przejaw dużej nieodpowiedzialności. Nietrudno wtedy o wypadek, którego konsekwencje mogą być dla nas bardzo dotkliwe – hulajnogi rozpędzają się do sporych prędkości, biorąc pod uwagę, że nie zapewniają niemal żadnej ochrony użytkownikowi w razie niebezpiecznego zdarzenia. Poza tym za jazdę hulajnogą elektryczną po alkoholu można otrzymać mandat w wysokości do 2500 zł (pisaliśmy o tym jakiś czas temu, jednak taryfikator się zmienił).

Osoby wypożyczające hulajnogi elektryczne TIER zostaną zapytani o to, czy spożyli alkohol. Jeśli odpowiedzą twierdząco, zostaną przekierowani do aplikacji FREE NOW, za pomocą której będą mogli zamówić taksówkę. Funkcjonalność będzie dostępna w miastach, gdzie usługi oferują obaj operatorzy, czyli w Warszawie, Krakowie, Trójmieście, Szczecinie oraz we Wrocławiu. Komunikaty dotyczące bezpieczeństwa będą wyświetlane w czwartek, piątek i sobotę od godziny 21:00 do 4:00 rano. Jak można się domyślić, właśnie o tych porach osoby po spożyciu alkoholu np. na imprezie mogą wpaść na pomysł użycia e-hulajnogi, chcąc szybko dostać się do domu i wiedząc, że komunikacja miejska w tych godzinach jest bardzo ograniczona.

Jesteśmy przekonani, że zdecydowana większość użytkowników TIER
korzysta z naszych pojazdów w sposób odpowiedzialny, ale naszym priorytetem jest dalsze edukowanie w tym zakresie i oferowanie nowych funkcji i rozwiązań utrwalających dobre nawyki – na przykład wyboru taxi w miejsce hulajnogi po wieczornym wyjściu ze znajomymi
– mówi Mathieu Deloly, Dyrektor Zarządzający TIER w Europie Środkowo-Wschodniej.

Tego typu funkcja została już wprowadzona również we Francji, Niemczech, Austrii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Oczywiście nie jest ona w stanie całkowicie zapobiec prowadzeniu e-hulajnóg przez osoby nietrzeźwe. Może jednak skłonić do refleksji osoby wahające się nad skorzystaniem z hulajnogi lub niewiedzące, jakimi konsekwencjami grozi używanie pojazdu po alkoholu.

źródło: informacja prasowa

Sprawdź najnowsze wpisy