ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
fake newsy o wojnie

Groźne fake newsy o wojnie w Ukrainie – oszuści stosują je, by przejmować konta na FB

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Cyberprzestępcy wykorzystują fake newsy o wojnie w Ukrainie, by przejmować dane logowania do facebookowych kont. Chwila nieuwagi może skutkować utratą dostępu do swojego profilu. Warto wiedzieć, jak działają oszuści, by nie dać się nabrać na ich działania.

Fake newsy o wojnie i przejmowanie kont na Facebooku

Fake newsy są oczywistym problemem w dzisiejszym świecie. Przyczyniają się do dezinformacji, przez którą społeczeństwo dysponuje zafałszowanymi opisami zdarzeń. To jednak niejedyny kłopot, jaki sprawiają fałszywe wiadomości. Są one też wykorzystywane przez cyberprzestępców do przejmowania facebookowych kont.

Zespół CERT Polska zaobserwował, że oszuści publikują nieprawdziwe informacje o wojnie w Ukrainie. W pisanych przez nich postach można przeczytać m.in. o rzekomym zatrzymaniu polskiej dziennikarki przez rosyjskich żołnierzy. Cel cyberprzestępców jest prosty – wzbudzić sensację i sprowokować jak najwięcej osób do kliknięcia załączonego linku.

Ofiara klika link i myśli, że wchodzi na stronę internetową z wiadomościami. Następuje jednak przekierowanie do fałszywego panelu logowania do Facebooka. Niektórym może się wydawać, że należy podać tam swoje dane, by np. potwierdzić wiek przed wyświetleniem materiału. Wpisanie swoich danych logowania w podrobionym panelu skutkuje jednak tym, że login i hasło trafiają do cyberprzestępców.

Przejęte konta mogą posłużyć oszustom do dalszego dystrybuowania fałszywych treści na Facebooku. To jednak nie koniec – cyberprzestępcy są również w stanie wyłudzać np. pieniądze, podszywając się pod inną osobę. Wystarczy, że zalogują się na nieswoje konto i wyślą wiadomość do osób z listy znajomych z prośbą np. o przelew lub kod BLIK. Prędzej czy później trafią na kogoś nieświadomego tego schematu, kto przekaże pieniądze.

To nie pierwszy raz, gdy cyberprzestępcy stosują tego typu strategię. W przeszłości informowaliśmy już o fałszywych panelach logowania do Facebooka, które wyświetlały się po próbie wejścia na witryny z sensacyjnymi doniesieniami. Tradycyjnie przestrzegamy przed klikaniem podejrzanych linków i podawaniem swoich danych logowania do serwisów internetowych na zewnętrznych stronach. Zachęcamy również do zapoznania się z naszymi poradnikami o cyberbezpieczeństwie.

źródło: Facebook/CERT Polska

Sprawdź najnowsze wpisy