ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Volvo testuje naczepy z wodorowymi ogniwami paliwowymi

Autor: Mateusz Jamroz Kategoria: Newsy

Volvo zaczyna testy naczepy z wodorowymi ogniwami! Nowa technologia szwedzkiego koncernu może wprowadzić rewolucję w branży transportowej! Producent obiecuje prawie 1000 kilometrów między tankowaniami!

Volvo testuje naczepy wodorowe!

volvo

Volvo, a w zasadzie dział pojazdów użytkowych producenta testuje naczepy z wodorowymi ogniwami paliwowymi. Nowe ogniwa mają zapewnić około 1000 kilometrów zasięgu i ponoć można je zatankować do pełna w mniej niż 15 minut! To wydaję się być prawdziwą rewolucją jeśli chodzi o ekologiczne paliwa wykorzystywane w transporcie. Volvo ponoć rozwija tę technologię od kilku dobrych lat. Prezes firmy Roger Alm twierdzi, że wodorowe ogniwa paliwowe będą najlepszym rozwiązaniem jeśli chodzi o transport na duże odległości.

Stacje wodorowe wciąż problemem

Pojazdy napędzane wodorem i prądem są do siebie bardzo podobne! Oba rodzaje pojazdów są napędzane silnikami elektrycznymi, jednak ten pierwszy korzysta z wodoru jako paliwa, z kolei samochody elektryczne wykorzystują przechowaną energię elektryczną do zasilenia pojazdu. To dowodzi, że oba rodzaje pojazdów nie emitują dwutlenku węgla do atmosfery. W przypadku samochodów wodorowych efektem ubocznym spalania jest — woda! Natomiast największą przeszkodą jeśli chodzi o popularność samochodów napędzanych wodorem, jest brak stacji paliw. W Polsce mamy 14 takich stacji, a dla porównania w USA jest ich tylko i aż 60. Technologia pojazdów wodorowych jest jeszcze w powijakach, dlatego prawdopodobnie stacje ładowania będą pojawiać się wraz z pojawianiem się kolejnych wodorowych samochodów. Gdyby jednak Volvo ukończyło swój projekt i wypuściło ciężarówkę na Polski rynek, ta mogłaby spokojnie przemieszczać się między tymi 14 stacjami, gdyby jej zasięg faktycznie wynosił 1000 kilometrów.

Gdzie wodór znajdzie najlepsze rozwiązanie?

Gdyby szerzej przyjrzeć się wodorowi jako następnej formie zasilania pojazdów to ten może okazać się najbardziej opłacalnym paliwem. Oczywiście jeśli bierzemy pod uwagę zastosowanie w pojazdach transportowych. W przypadku klientów detalicznych, na stacjach Clean Energy Partnership cena 1 kg wodoru to ok. 9,50 EUR (ok. 39,9 zł/kg). Duże floty pojazdów mogą liczyć na znacznie lepsze ceny wodoru. Jednym z przykładów jest zakład autobusowy w Hurtch, który kupuje wodór za 3,80 EUR/kg (ok. 15,96 zł/kg). Jeśli chodzi o spalanie wodoru w samochodach osobowych, Toyota postanowiła podzielić się informacjami na temat najnowszego modelu wodorowego, oferowanego przez japońską markę!

Samochód wodorowy typu Toyota Mirai zużywa 0,84 kg wodoru na 100 km. Przy zbiornikach mieszczących w sumie 5,6 kg tego gazu daje to zasięg nawet do 650 km na jednym tankowaniu.

Informacja prasowa Toyota

Wraz z nową ciężarówką Volvo, firma dołącza do producentów samochodów, takich jak wspomniana Toyota, która jest liderem technologii wodorowych w zastosowaniach komercyjnych i transportowych.

Źródło: volvogroup.com

Sprawdź najnowsze wpisy