ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Energia jądrowa na księżycu? NASA ogłasza nagrody!

Autor: Mateusz Jamroz Kategoria: Newsy

NASA ogłasza nagrody Artemis Concept Awards za energetykę jądrową na Księżycu. Projekt ma przysłużyć się misji Artemis oraz późniejszej ekspansji Marsa!

NASA pracuje nad rozwojem kosmicznych technologi jądrowych!

NASA i Departament Energii USA (DOE) współpracują nad rozwojem kosmicznych technologii jądrowych. Agencje wybrały trzy propozycje koncepcyjne projektu systemu rozszczepienia, który mógłby być gotowy do uruchomienia pod koniec dekady w celu demonstracji na Księżycu. Ta technologia przyniosłaby korzyści w przyszłych eksploracjach w misji Artemis.

NASA inwestuje miliony

NASA energia jądrowa

Kontrakty, które mają zostać przyznane przez Narodowe Laboratorium DOE, mają mieć wartość około 5 milionów dolarów. Te pieniądze zostaną przeznaczone na finansowanie wstępnych koncepcji projektowych 40-kilowatowego systemy rozszczepialnego. Ten ma przetrwać na księżycu przynajmniej 10 lat. System rozszczepienia działa poprzez rozszczepianie atomów uranu wewnątrz reaktora w celu wytworzenia ciepła, które jest następnie przekształcane w energię elektryczną. Jest to ten sam proces fizyczny, którego używają reaktory naziemne do wytwarzania energii. System będzie wykorzystywał najnowsze innowacje z zakresu rozwoju reaktorów i będzie musiał spełniać określone wymagania misji, takie jak zdolność do autonomicznego działania w celu dostosowania do zapotrzebowania na energię.

Co to za technologia?

Stosunkowo małe i lekkie w porównaniu do innych systemów zasilania, systemy rozszczepienia są niezawodne i mogą zapewnić ciągłe zasilanie niezależnie od lokalizacji, dostępnego światła słonecznego i innych naturalnych warunków środowiskowych. Demonstracja takich systemów na Księżycu utorowałaby drogę do długotrwałych misji na Księżycu i Marsie.

Nowa technologia napędza naszą eksplorację Księżyca, Marsa i nie tylko. Opracowanie tych wczesnych projektów pomoże nam położyć podwaliny pod napędzanie naszej długoterminowej obecności ludzi w innych światach.

Jim Reuter, zastępca administratora w NASA Space Technology

Źródło: nasa.gov

Sprawdź najnowsze wpisy