ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Kanada walczy z plastikiem – już wkrótce zakazy produkcji, sprzedaży i importu artykułów

Autor: Borys Francuz Kategoria: Newsy

Plastik oraz jego wpływ na środowisko to temat na bardzo szeroką pracę naukową. Ekolodzy z całego świata od lat walczą tworzywami sztucznymi, ponieważ jak wszyscy wiemy — jest bardzo niebezpieczne dla naszego ekosystemu. Problem ten zauważają także rządy wielu państw. Jednym z nich jest Kanada, która zdecydowała się na bardzo stanowcze kroki w kierunku ograniczenia produkcji plastiku.

Kanada walczy z jednorazówkami

Kanada walczy z jednorazówkami

Plastik strasznie zaśmieca naszą planetę — to zdanie słyszał zapewne każdy z nas. Głównym problemem związanym z tym tworzywem jest czas jego rozkładu oraz podejście społeczeństwa do jego użytkowania. Dokładniej mówiąc, chodzi tu o „jednorazowość” plastikowych opakowań czy folii. W związku z tym różne organizacje pozarządowe od lat prowadzą kampanie związane z ograniczeniem produkcji plastiku. W niektórych przypadkach zdanie podzielają także władze krajowe.

Świetnym przykładem jest Kanada, która dopiero co wprowadziła w życie przepisy dotyczące zakazu produkowania, importowania oraz sprzedaży niektórych „jednorazówek” stworzonych z plastiku. Wśród szerokiej listy tego typu artykułów znajdziemy, chociażby słomki, pojemniki na żywność, torby zakupowe oraz folie, w które zapakowane są różnego rodzaju wielopaki napojów.

Do końca tego roku rząd Kanady zakazał produkowania oraz importowania tych produktów. Dalsze kroki obejmują całkowity zakaz sprzedaży (w 2023 roku) oraz eksportu (w 2025 roku). Tak szerokie widełki czasowe mają dać czas firmom na przystosowanie się do nowych przepisów oraz wymianę artykułów znajdujących się na liście na ich, chociażby papierowe odpowiedniki.

Zgodnie z wizją rządu Kanady oraz premiera — Justina Trudeau wprowadzenie w życie głośnej ustawy sprawi, że w ciągu najbliższej dekady wyeliminujemy ze środowiska około 1,3 miliona ton odpadów. Mowa tu oczywiście o samych tworzywach sztucznych. Co ciekawe nowe przepisy zostały już skomentowane przez przedstawicieli popularnych organizacji działających na rzecz ekologii. Sarah King z Greenpeace Canada nazwała ustawę „kroplą w morzu potrzeb”. Kobieta zwróciła uwagę na to, że kanadyjski rząd powinien w pierwszej kolejności skupić się na „poważnym podejściu do redukowania produkcji tworzyw sztucznych”.

Źródło: Engadget

Sprawdź najnowsze wpisy