ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
SMS o egzekucji komorniczej

SMS o egzekucji komorniczej – uwaga, to kolejne groźne oszustwo

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Cyberprzestępcy nie próżnują i wciąż wykorzystują phishing do wyłudzania danych. Jeśli dostaliście ostatnio wiadomość SMS o egzekucji komorniczej, bardzo możliwe, że znaleźliście się na celowniku oszustów. Otrzymany komunikat najlepiej zignorować – podążanie za zawartymi w nim wskazówkami może skończyć się utratą pieniędzy z konta bankowego.

SMS o egzekucji komorniczej – tak wygląda wiadomość od oszustów

Cyberprzestępcy wyjątkowo upodobali sobie wysyłanie SMS-ów z podejrzanymi linkami. Wiadomość wysłana na masową skalę z pewnością trafi m.in. do osób, które w pośpiechu nie zauważą podejrzanych elementów i dadzą się nabrać. Tym razem oszuści straszą egzekucją komorniczą.

Treść podejrzanej wiadomości pokazał zespół CERT Polska. W SMS-ie jest mowa o wszczęciu egzekucji komorniczej przez kancelarię komorniczą. Oszuści piszą również o możliwości dobrowolnej wpłaty w wysokości kilku złotych. Liczą na to, że ktoś niepamiętający nawet o żadnym zadłużeniu uzna, iż może zapłacić drobną kwotę i mieć święty spokój.

Oszuści wysyłają SMS-y o rzekomym wszczęciu egzekucji komorniczej z tytułu zadłużenia w PGE. W treści wiadomości znajduje się link prowadzący do fałszywego panelu podszywającego się pod Wasz bank – alarmuje CERT Polska. Co dzieje się dalej? Jeśli ofiara poda swoje dane logowania do bankowości internetowej, trafią one do cyberprzestępców. To natomiast stwarza zagrożenie kradzieży pieniędzy z konta.

Pamiętajcie, by uważać nie tylko na tę konkretną wiadomość, ale również na inne SMS-y tego typu. Cyberprzestępcy zazwyczaj trzymają się uniwersalnego schematu, zmieniając jedynie nazwę podmiotu, pod który się podszywają, kwotę do wpłaty itp. Możliwe, że wkrótce pojawi się inna odsłona tego samego oszustwa.

Linków z podejrzanych wiadomości najlepiej w ogóle nie klikać. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat tego typu oszustw, odsyłamy do naszego poradnika o obronie przed phishingiem. Zachęcamy również do przeczytania tekstu o budowie swojego cyberbezpieczeństwa, w którym zawarliśmy pięć ważnych zasad. Zastosowanie się do nich z pewnością sprawi, że będziecie bezpieczniejsi podczas korzystania z komputera i smartfona.

źródło: Twitter/CERT Polska

Sprawdź najnowsze wpisy