ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Meta inwestuje 10 miliardów dolarów w rozwój VR!

Autor: Mateusz Jamroz Kategoria: Newsy

W ciągu ostatnich 6 lat VR przeszedł długą i trudną drogę. Nie wszyscy zainteresowani technologią byli nią zainteresowani ze względu na niską rozdzielczość oferowaną przez urządzenia. Meta znalazła sposób na to, aby jakoś obrazu w okularach VR była znacznie lepsza!

Meta pracuje nad rozwojem VR

Powyższe zdjęcie przedstawia wszystkie prototypy, nad którymi Meta pracuje od 2014 roku, czyli od czasu wykupienia Oculusa. Wśród nich znajdują się takie projekty jak Oculus Quest 2, który trafił do regularnej sprzedaży. Prototypy miały odpowiedzieć na kilka zadań i prawdopodobnie tak się stało! Każdy z prototypów był testowany pod różne zmiany. Niektóre z nich miały zwiększoną rozdzielczość, z kolei inne miały poszerzyć pole widzenia. Ogólnie zmiany dotyczą głównie wyświetlanego obrazu oraz rozmiarów samego urządzenia. Właśnie na to poszło dokładnie 10 milionów amerykańskich dolarów!

Butterscotch, czyli Toffi!

Butterscotch, czyli po naszemu toffi raczej nie kojarzy się z technologią. Od dziś powinien. Właśnie ten model prototypu był nastawiony w szczególności na poprawę wyświetlacza w goglach VR. Ten ma oferować obraz, który będzie nie do odróżnienia w porównaniu do wyświetlacza TV. To pierwszy taki wyświetlacz na świecie, który jest idealny dla ludzkiego oka. Niestety nie wszystko jest takie idealne, jak się wydaje, bo nowe urządzenie ma bardzo wąskie pole widzenia. Jedynym rozwiązaniem tego problemu wydaje się być zastosowanie nowej soczewki, która zapewni wystarczająco szerokie pole widzenia, zachowując jakość wyświetlanego obrazu.

Naleśnik jest odpowiedzią!

Po raz kolejny nawiązujemy do jedzenia. W każdym razie pancake to soczewki, które są używane w dużych ilościach obiektywów aparatów fotograficznych. Plotki donoszą także że Apple VR oraz Oculuc Quest Pro ma wykorzystywać właśnie te szkła. estawy VR obecnej generacji, takie jak Quest 2 i PlayStation VR, mają dużo pustej przestrzeni między obiektywem a rzeczywistym wyświetlaczem ze względu na sposób działania soczewek. Soczewki typu pancake zmniejszają tę odległość, odbijając światło od mikroskopijnych struktur w samej soczewce.

Holocake to plan Mety?

To najbardziej zaawansowana technologia, która ma wykorzystać elementy budowy soczewki typu pancake. Firma ma w planie zastosowanie soczewki holograficznej, która ma wyeliminować problemy wypukłości innych szkieł. Te mają zajmować jeszcze mniej miejsca niż wspomniane naleśniki. Dzięki temu przełomowi firma Meta była w stanie złożyć zestaw VR, który jest cieńszy i lżejszy niż wszystkie wcześniejsze modele. Przy okazji design urządzenia też nie ucierpi!

Źródło: uploadvr.com

Sprawdź najnowsze wpisy