ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Lot testowy Artemis

Artemis 1 zakończył testy. Nie obyło się bez problemów!

Autor: Mateusz Jamroz Kategoria: Newsy

Próba generalna Artemis I na zakończyła się dzisiaj. Dzisiejszy test oznaczał, że zespół po raz pierwszy w pełni załadował wszystkie zbiorniki miotające rakiety Space Launch System i przeszedł do odliczania końcowego startu. Niestety nie obyło się bez pewnych problemów.

Artemis 1 z problemami przy starcie

SpaceX NASA Artemis

Podczas operacji ładowania paliwa na początku testów, kontrolerzy startu natknęli się na wyciek wodoru w szybkozłączce, która łączy przewód łączący maszt serwisowy ogona wyrzutni mobilnej z rdzeniem rakiety. Zespół próbował naprawić wyciek, podgrzewając szybkozłączkę, a następnie schładzając ją z powrotem, aby ponownie wyrównać uszczelkę. Niestety to nie rozwiązało problemu. Dlatego kontrolerzy startu musieli znaleźć inne rozwiązanie.

Plan doskonały!

Kontrolerzy startu opracowali plan maskowania danych związanych z wyciekiem, który wywołał wstrzymanie startu, aby umożliwić im jak najdłuższe odliczanie. Czas potrzebny na opracowanie planu wymagał dłuższego wstrzymania podczas czynności odliczania, jednak kontrolerzy byli w stanie wznowić proces w ciągu ostatnich 10 minut odliczania. Podczas liczenia terminali zespoły wykonały kilka wymagających operacji, które muszą zostać wykonane przed startem, w tym przełączenie sterowania z naziemnego sekwencera startu na automatyczny sekwencer startu kontrolowany przez oprogramowanie rakiety.

NASA pokazuje Artemis 1 na live!

Niestety rakieta nie poleciała, jednak wszystkie prace testowe zostały zakończone i rakieta zdaniem NASA jest gotowa do pierwszego wystrzelenia. Póki co nie wiadomo kiedy to nastąpi. Natomiast pierwsze testy były relacjonowane na żywo na kanale KSC Newsroom.

Póki co nie wiadomo kiedy odbędą się kolejne testy rakiety. Przypominam tylko, że projekt Artemis zakłada dokładne poznanie księżyca, wysłanie pierwszej kobiety i kolorowego człowieka na powierzchnię naturalnego satelity!

Źródło: nasa.gov

Sprawdź najnowsze wpisy